UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кінцеве споживання домогосподарств в Україні збільшилося на 8,9%

Чергове підвищення комунальних тарифів призвело до збільшення частки витрат на житло, воду, електроенергію.

Головним рушієм економічної динаміки з боку сукупного попиту у 2018 р. залишилися споживчі витрати. Кінцеве споживання домогосподарств збільшилося на 8,9%, що менше, ніж рік тому (9,5%). Темп приросту споживчих витрат, що здійснюються через бюджетний сектор, також знизився до 0,3% після 5,2% у 2017-му, відтак, зростання споживання було забезпечене переважно динамічним приростом заробітної плати. Між тим, незважаючи на сповільнення інфляції, темп зростання заробітної плати у реальному вимірі становив 12,5%, що більш як у півтора разу менше, ніж 2017-го (19,1%).

Про це у своїй статті для DT.UA пише Ярослав Жаліло, доктор економічних наук, Національний інститут стратегічних досліджень. До того ж, за його словами, чергове підвищення комунальних тарифів призвело до збільшення частки витрат на житло, воду, електроенергію, яка у 2018 р. для пересічного домогосподарства становила 11,6% проти 10,8% у 2017 р.

"А отже, посилилася секторальна спрямованість стимулюючого ефекту для економіки з боку зростання споживчих витрат, що й відобразилося у випереджаючому зростанні "комунальних" секторів промисловості, - зазначає експерт. - Натомість потенціал сукупного попиту як чинника зростання виробництва харчової продукції виявився вичерпаним, чого не можна сказати про споживання продовольчого імпорту: у 2018 р. імпорт готової харчової продукції збільшився на 20,8%, у тому числі продуктів з м'яса та риби - на 18,5, готових продуктів із зерна - на 30,4, цукру та кондитерських виробів - на 41,0%".

Детальніше про проблеми економіки при її зростанні читайте у статті Ярослава Жаліла "Втрачене зростання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".