UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кінах запропонував передавати допомогу ЄС безпосередньо підприємствам

Для максимального ефекту допомоги від ЄС гроші повинні надходити безпосередньо підприємцям, впевнений Кінах.

Євросоюз виділяє недостатньо коштів для підтримки українського бізнесу при створенні глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі з Україною, пише в своїй статті для DT.UA президент УСПП Анатолій Кінах.

"В рамках Пакета підтримки розміром у 11 млрд євро, підготовленого ЄК у 2014 р., близько 370 млн євро було передбачено для українських малих і середніх підприємств. На жаль, це лише 3%. У 2015 р. ЄС оголосив новий Пакет підтримки - 110 млн євро для малого та середнього бізнесу. Та чи побачить вітчизняний бізнес ці кошти?" – задається питанням автор.

На його думку, ефективність зазначених програм змушує бажати кращого. " Перша причина - складна ситуація на внутрішньому банківському ринку (потрапляючи в український банк, кошти можуть бути виділені бізнесу за нашими кредитними ставками, що неприйнятно для бізнесу). Друга - фактичним одержувачем коштів є іноземні фінансові та консультаційні інституції, які використовують їх задля консультацій та освітніх програм. Безумовно, це дуже корисно для бізнесу, але йому потрібен ще й стартовий капітал, і кредитні ресурси. Саме їх немає, тоді як європейські кошти залишаються не до кінця затребуваними", - зазначив він.

Кінах повідомив, що гранти ЄС для українського бізнесу практично повністю прив'язані до кредитів. Найбільш суттєвою є підтримка в рамках NIF, що передбачає часткову (10-15%) компенсацію кредитів, отриманих бізнесом. "Але ця допомога обмежується 25 млн євро до 2020 р., що становить лише 7% загального пакета підтримки бізнесу. Зрозуміло, що це майже не впливає на загальноекономічну ситуацію", - вважає він.

"Наша пропозиція - спрямувати кошти європейської підтримки безпосередньо на підприємства, відпрацювавши механізми контролю прозорого адресного використання", - запропонував глава УСПП.

На початку травня єврокомісар Йоханнес Хан заявив, що Євросоюз надасть Україні 150 мільйонів євро на підготовку до введення в дію зони вільної торгівлі з 1 січня 2016 року.

Докладніше читайте в матеріалі Анатолія Кінаха "Фактор часу - вирішальний" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".