Казахстан стикається з проблемами доступу своїх товарів на ринок країн Митного союзу, зокрема Росії, заявив президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв на засіданні Вищої Євразійської економічної ради у четвер, 24 жовтня.
"Зберігаються труднощі в доступі казахстанської продукції на ринку між нами, використовуються нетарифні технічні бар'єри, завищені санітарні та фітосанітарні вимоги, заходи по сертифікації і ліцензуванню. Наприклад, м'ясопродукти або молоко з Білорусі. Іноді створюються завідомо непрохідні умови, так як використовуються норми, відсутні в санітарних сертифікатах наших країн. Так, відзначається зниження поставок білоруської продукції і товарів на ринок Росії так само, як і нашого м'яса", - сказав Назарбаєв.
За його словами, розширення сфери технічного регулювання йде врозріз із заявами країн про покращення умов для ведення бізнесу.
Є також ряд питань, щодо співпраці у сфері електроенергетики, продовжив він. "Так, при укладенні відповідної угоди вже був передбачений особливий режим, пов'язаний з енергосистемою Росії, порівняно з Казахстаном. В результаті відсутній вільний доступ споживачів до постачальників електроенергії. Казахстан не може транзитом через територію Росії продавати електроенергію Білорусь. І так далі", - сказав Назарбаєв.
Президент Казахстану зазначив, що бізнес критикує Митний кодекс ТЗ. За його словами, відзначається необхідність лібералізації кодексу та максимального спрощення митних процедур.
Як заявив Назарбаєв на засіданні ради, низка рішень, прийнятих Вищим Євразійським економічним радою, не виконано, в результаті чого не можна рухатися далі по укладанню нових угод.
"Треба завершити роботу над тим, про що вже підписано договори. У нас споруда по нафтогазу, яку ми підписали, - не вирішується, залізничні тарифи - не вирішується, електроенергія - не вирішується. Давайте зосередимося на цьому. Не виконавши те, про що ми домовилися, не можна йти далі", - сказав Назарбаєв.
Президент Казахстану також висловився і з приводу діяльності Євразійської економічної комісії. На його думку, вона надто політизована.
"В роботі комісії спостерігається явна політизація роботи, розпорошення коштів, зусиль на поглиблення інтеграційних процесів", - зазначив Назарбаєв.
"Нерідко документи комісії надходять на погодження за один день до прийняття потрібного рішення. Не можу не відзначити, що російські члени колегії беруть участь у засіданнях уряду Росії, отримуючи відповідні установки. Хоча, згідно з договором, комісія та члени колегії не підзвітні жодному з наших урядів", - додав президент Казахстану.
При цьому Назарбаєв заявив, що Казахстан поки що не готовий обговорювати пропозиції про розширення повноважень Євразійської економічної комісії з формування єдиного фінансового ринку і створенню нових наднаціональних структур.
"Виносяться зовсім необгрунтовано пропозиції про розширення повноважень комісії з формування єдиного фінансового ринку і створенню нових наднаціональних структур, які обговорювати Казахстан не готовий, просто тому, що ми не знайомі з цими питаннями", - сказав він. !zn
Читайте також:
Казахстан і Митний союз: проміжна реакція на певну інтеграцію
ПРО ТС, про ЕС і совражестве партнерів
Україна і Митний союз: проблеми інтеграції
Лукашенко поскаржився на мінуси участі Білорусі в МС: Ми вже Емірати могли побудувати