UA / RU
Підтримати ZN.ua

Казахстан хоче обмежити імпорт російських товарів - ЗМІ

Рубль по відношенню до тенге подешевшав у два рази.

В Астані планують обмежити потік російських товарів, які стали занадто дешеві через девальвацію рубля, пише російський "КоммерсантЪ".

За інформацією видання, 6 лютого мають відбутися консультації щодо вирішення проблем у взаємній торгівлі між Казахстаном і Росією, Євразійській економічній комісії і на ринку харчової продукції. За словами співрозмовника "Ъ", Астана наполягає на введенні заборони або обмежень на постачання ряду товарів з Росії у зв'язку з загрозою внутрішнього ринку Казахстану, адже по відношенню до тенге рубль подешевшав на 47%.

Як повідомляється, мова йде про нафтопродукти, автомобілі і акумулятори для них, будівельну арматуру, кабельно-провідникову продукцію, склотару, м'ясо і яйця курки, макаронні і кондитерські вироби, борошні і соках.

Джерело "Ъ" в Мінсільгоспі РФ говорить, що переговори тривають вже тиждень і "достатніх обґрунтувань для введення обмежень не представлено". Чиновник запевняє, що статистика Митного союзу не підтверджує різке зростання імпорту російської продукції в Казахстан. Але, він визнає, статистика не враховує дрібнооптових партій і об'ємів, що ввозяться фізичними особами.

"Основні додаткові імпортні обсяги з Росії проходять по режиму неспостережуваної торгівлі, тому це неконтрольовано і обліку не піддається",- підтверджує казахська чиновник.

Зараз експерти двох країн нібито уточнюють обсяги та цінові параметри імпорту.

"Комерсант" нагадує, що в листопаді Астана вводила заборону на постачання російської горілки, пива і пивних напоїв, мотивуючи це їх невідповідністю новим вимогам щодо маркування імпортних товарів. Але через кілька днів, після консультацій, російським імпортерам дали можливість до 1 січня усунути порушення. У 2013-му році тимчасові обмеження накладалися на імпорт палива. Джерела "Ъ" пояснювали ті проблеми бажанням Казахстану розвивати власну переробку і збільшувати толінгові операції з Китаєм.

Видання підкреслює зростання напруженості у відносинах між країнами, незважаючи на формально тісна співпраця в рамках Митного союзу.

"(На думку експертів) Астана побоюється, що в тій чи іншій ситуації Москва може спробувати розіграти в колишній середньоазіатській республіці зі значною частиною російськомовного населення "східно-український сценарій". Крім того, Казахстан активно дає зрозуміти, що розвиток євразійських інтеграційних проектів з Москвою не повинно йти на шкоду політичного суверенітету країни. У вересні минулого року президент Нурсултан Назарбаєв навіть попередив, що Астана може відмовитися від Євразійського союзу. І хоча поки всерйоз про вихід Казахстану з головного інтеграційного проекту в СНД не йдеться, Астана дала зрозуміти: економічну інтеграцію не слід трактувати як готовність беззастережно слідувати курсом Москви по Україні та іншим світовим кризам", - йдеться в статті.

В кінці грудня національна палата підприємців Казахстану (НПП РК) звернулася до уряду для захисту національних виробників. В якості одного із заходів казахстанські виробники пропонують владі запровадити торговельні обмеження з Євразійським економічним союзом (ЄАЕС).