UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін вирішив квоти на експорт зерна продавати на аукціоні

Уряд вирішив продати квоту на експорт зерна (2,7 млн тонн) на аукціоні. Бажаючим відвантажувати зерно на зовнішні ринки доведеться сплатити за кожну тонну товару від 10 до 35 дол. Як заявив прем'єр-міністр Микола Азаров, уряд направив на розгляд парламенту законопроект про аукціони з реалізації квот на експорт зерна. Документ має статус «надстрокового».

Уряд вирішив продати квоту на експорт зерна (2,7 млн тонн) на аукціоні. Бажаючим відвантажувати зерно на зовнішні ринки доведеться сплатити за кожну тонну товару від 10 до 35 дол. Як заявив прем'єр-міністр Микола Азаров, уряд направив на розгляд парламенту законопроект про аукціони з реалізації квот на експорт зерна. Документ має статус «надстрокового».

Запровадити аукціонний механізм розподілу передбачається внесенням змін до закону «Про зовнішньоекономічну діяльність» (до статті 16). Зокрема, поправки розширюють компетенцію Кабінету міністрів, надаючи йому повноважень приймати рішення «про застосування режиму ліцензування експорту (імпорту) товарів, у тому числі встановлення квот (кількісних і інших обмежень), а також продажу квот на аукціонах».

Чиновники уточнюють, що цей механізм обраний як максимально прозорий, оскільки виключає поділ квоти в ручному режимі. Вартість аукціонних лотів має визначити Міністерство економіки. Спочатку обговорювалася стартова ціна на рівні 10-35 дол/тонна залежно від культури. Ці розцінки можуть збагатити бюджет мінімум на 0,5 млрд грн. Перший аукціон може відбутися вже в кінці наступного тижня.

Як зазначив глава Союзу аграрних бірж України Борис Беренштейн, спочатку розглядалося три варіанти розподілу квот: «Перший - історичний, коли квота ділиться пропорційно до обсягу експорту компаніями у попередніх сезонах, другий - продаж квот на Аграрній біржі і третій - на аукціонах» - говорить він.

Уряд визнав для себе найбільш оптимальним третій варіант. Ініціатором такого порядку розподілу квот виступив віце-прем'єр-міністр Борис Колесніков. Категорично проти виступав віце-прем'єр Віктор Слаута, однак як відомо, на сьогодні він вже не займає цей пост.

Дебати щодо механізму розподілу квоти йшли в Кабміні до останнього часу. Саме відсутністю єдиної думки в уряді пояснюється той факт, що Мінекономіки не ухвалив ще жодної заявки на отримання квоти від трейдерів, хоча з дати початку їх прийому пройшов уже тиждень.

Українська зернова асоціація, яка об'єднує зернотрейдерів, вже виступила категорично проти продажу квот на аукціонах. Як йдеться у заяві УЗА, станом на сьогодні розподіл квот здійснюється відповідно до постанови №938 від 4.10.2010 р. Якщо ж Кабінет міністрів Україна вирішить ввести механізм продажу експортних квот на аукціонах, то попередня постанова має бути скасована.

«В іншому випадку, виникне ситуація існування двох взаємовиключних механізмів розподілу квот» - зазначають представники асоціації. Підгрунтя протестів трейдерів - небажання сплачувати додаткові кошти на кожній тонні експортованого зерна. Оскільки ці витрати не були спочатку враховані в ціні закупівлі і при укладенні зовнішньоекономічного контракту, щоб додаткові платежі нівелювали власну маржу зерноторгових компаній.

Нагадаємо, 4 жовтня 2010 року Кабмін прийняв постанову №938 «Про встановлення обсягів квот на окремі види сільськогосподарської продукції, експорт якої підлягає ліцензуванню до 31 грудня 2010 року».

Документом встановлено квоти на експорт пшениці і суміші пшениці і жита (меслин), полби в обсязі 0,5 мільйона тонн, кукурудзи — 2 мільйони тонн, ячменю — 0,2 мільйона тонн і жита — 1 тисяча тонн. Квота на експорт гречки встановлена в обсязі 1 тисяча тонн.

Квоти на експорт зерна з України введені строком до 31 грудня 2010 року.

При цьому Міністерство аграрної політики допускає продовження квот на 2011 рік.

Відзначимо, уряд прогнозує врожай зерна в Україні у 2010 році близько 39 мільйонів тонн проти 46 мільйонів тонн у 2009 році.

У Росії спочатку ввели повний мораторій на експорт зерна до 31 грудня 2010 року, проте потім продовжили його до 31 липня 2011 року.

27 жовтня в ході візиту до Києва прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна було визначено, що Україна здійснить поставки на російський ринок 2 мільйонів тонн фуражного зерна.

За матеріалами Дело