Кабінет міністрів України усунув допущені урядом під керівництвом Юлії Тимошенко порушення і відновив на рахунках уряду кошти, отримані в рамках Кіотського протоколу. Про це йдеться в офіційній заяві уряду "Про виконання Україною зобов'язань згідно з Рамковою конвенцією Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату та "Кіотського протоколу"."Порушення, допущені урядом під керівництвом прем'єр-міністра України Ю. В. Тимошенко, були усунені, кошти, отримані в рамках Кіотського протоколу, відновлено", - говориться в документі.
У Кабміні підкреслюють, що "завдяки вжитим заходам, станом на 20 травня 2010 еквівалент коштів у Державному казначействі України склав 5,2 мільярдів гривень, що підтверджено висновком авторитетної аудиторської компанії BDО".
Як повідомляється, ці кошти наразі асигновані на виконання природоохоронних програм, які відповідають цілям, визначеним Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату та Кіотським протоколом.
В урядовій заяві наголошується, що нецільове використання коштів, які були отриманих згідно з положеннями Кіотського протоколу, "поставило Україну під загрозу застосування до нашої держави фінансових санкцій і втрати репутації надійного партнера в очах світової громадськості".
У 2009 році Україна уклала кілька угод з державними органами та корпораціями Японії та Іспанії щодо продажу квот на викиди парникових газів на загальну суму 319,9 мільйонів євро. Ці кошти, згідно з законом про держбюджет на 2009 рік, є джерелом формування Спеціального фонду держбюджету і повинні використовуватися на реалізацію проектів, що спрямовані на скорочення викидів або збільшення поглинання парникових газів.
В уряді зазначили, що кошти в сумі 319,9 млн. євро України отримала протягом квітня-грудня 2009 року. Вони були зараховані на спеціальні рахунки Державного казначейства України, відкриті в публічному акціонерному товаристві "Державний експортно-імпортний банк України".
"На жаль, попередній уряд використовував ці кошти всупереч міжнародним зобов'язанням та положенням національного законодавства України", - йдеться в офіційній заяві.
Однак, в уряді наголошують, що кошти було частково обміняно на гривню і переведені на Єдиний казначейський рахунок.
У документі підкреслюється, що з Єдиного казначейського рахунку кошти використовувалися для фінансування поточних потреб уряду, що "абсолютно не відповідає цільовим призначенням", що визначені статтями Кіотського протоколу та законом України про держбюджет-2009. Зокрема, були профінансовані витрати ряду державних органів щодо їх матеріально-технічного забезпечення.
Крім того, підкреслюється, що під час купівлі гривні за рахунок коштів, що були отримані в рамках Кіотського протоколу, було сплачено майже 1 мільйон гривень (близько 100 тисяч євро) комісійних платежів, не передбачених жодними нормативними актами, що "є прямим збитком для держави".
У Кабміні Азарова підкреслюють, що на момент передачі діючому на даний час уряду України використані кошти повернуті не були. За даними діючого уряду, сума коштів становила в еквіваленті 1,8 мільярда гривень. У той час як кошти, отримані від продажу квот відповідно до положень Кіотського протоколу мали скласти не менше 3,2 мільярда гривень.
Як повідомляло "ДТ", сьогодні, 21 грудня, у Національному агентстві екологічних інвестицій України відбулася зустріч з представниками японських компаній і організацій, які надали в 2009 році Україна кошти в обмін на одиниці встановленої кількості згідно з пунктом 17 Кіотського протоколу в рамках Конвенції ООН про зміну клімату. Японська сторона вимагала від України звіту з використання «кіотських грошей».
На думку джерела «ДТ», після порушення кримінальної справи проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко у зв'язку з перевищенням повноважень з використання так званих «коштів Кіотського протоколу» і публікації частини цього документу в ЗМІ японські компанії висловили заклопотаність, тому що крім того, що договір з ними передбачає повну конфіденційність і нерозголошення ні умов договору, ні назв компаній, для останніх це може створити певні труднощі при реалізації проектів в інших країнах, тому що покупці будуть зважати на екологічність їхньої продукції.