Згідно з правилами, продаж товарів із сплатою частками здійснюється фізичним особам, які мають постійний дохід і постійно проживають у населеному пункті, де знаходиться підприємство.
Якщо фізична особа постійно працює або навчається за межами населеного пункту, де проживає, вона може купувати товари у розстрочку за місцем роботи (навчання), але за згодою суб'єкта господарювання.
Продаж товарів на виплат буде здійснюватися на підставі договору купівлі-продажу товарів на виплат між підприємством і фізичною особою (покупцем), згідно з яким підприємство зобов'язується передати обумовлений товар, а покупець провести розрахунки за товар у строки і в розмірах, передбачених цим договором.
Договір укладається за умови пред'явлення покупцем паспорта і довідки для придбання товарів на виплат, яка видається за місцем роботи (навчання), а непрацюючим пенсіонерам - органом, який призначив пенсію.
Довідка для придбання товарів на виплат видається підприємством (установою, організацією) тільки тим особам, які перебувають у трудових відносинах із цим підприємством (установою, організацією) або навчаються у навчальному закладі не менше 3 місяців і постійно отримують заробітну плату (стипендію).
Довідка не повинна видаватися фізичним особам, які мають утримання за виконавчими документами 50% заробітної плати (стипендії, пенсії), а також працівникам підприємств (установ, організацій), розірвання трудового договору з якими передбачається з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією підприємства (установи, організації) або з інших причин.
Підприємства (установи, організації) можуть видавати фізичним особам лише одну довідку. Наступна довідка може бути видана фізичним особам тільки за умови повного розрахунку за товари, придбані на виплат.
Бланки довідок повинні виготовлятися на замовлення підприємства (установи, організації), мати друкарську нумерацію, видаватися, обліковуватися та зберігатися уповноваженою керівником підприємства (установи, організації) особою як бланки документів суворої звітності відповідно до встановленого порядку.
Передання у розпорядження покупцеві товарів, придбаних на виплат, здійснюється за умови внесення першого внеску (завдатку) у розмірі не менше 25% їх вартості, а товарів за ціною понад 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - не менше 50%, що має вказуватися в договорі. Передання транспортних засобів здійснюється за умови сплати покупцем першого внеску у розмірі не менше 25% вартості.
Кредит, що надається, не повинен перевищувати тримісячної заробітної плати (стипендії, пенсії) покупця у разі продажу товарів зі сплатою платежу за 6 місяців, шестимісячної - з сплатою платежу за 12 місяців, дванадцятимісячної - зі сплатою платежуза 24 місяці. Зазначені обмеження не стосуються випадків продажу транспортних засобів.
У разі якщо вартість товарів перевищує граничну межу кредиту, визначену в попередньому абзаці цього пункту, при отриманні товарів різниця повинна бути сплачена покупцем готівкою або шляхом перерахування грошових коштів у безготівковому порядку через банківські установи.
За несвоєчасне внесення чергових платежів за придбані на виплат товари з покупців, які здійснюють погашення кредиту шляхом внесення грошей готівкою в касу підприємства або шляхом безготівкового перерахування через банківські установи, або з підприємств (установ, організацій), де вони працюють (навчаються), на користь суб'єкта господарювання стягується пеня в розмірі, обумовленому договором і такому, що не перевищує 1/365 частини встановленої річної відсоткової ставки за кредит від простроченої суми за кожний день затримки.
Якщо покупцем або підприємством (установою, організацією) допущено прострочення сплати трьох чергових платежів, вся сума заборгованості, а також обумовлена договором пеня, можуть бути стягнуті в примусовому порядку незалежно від настання терміну чергових платежів шляхом отримання виконавчого напису нотаріуса або за рішенням суду.
У разі затвердження Кабміном, постанова набуде чинності з дня її опублікування.
За матеріалами РБК-Украина