UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кабмін не реагує на зауваження Ради щодо неналежної індексації пенсій

Кабінет міністрів України не реагує на зауваження верховної Ради щодо порушення урядом закону «Про індексацію грошових доходів населення» та Конституції України.

Кабінет міністрів України не реагує на зауваження верховної Ради щодо порушення урядом закону «Про індексацію грошових доходів населення» та Конституції України.

Про це йдеться в статті «Право на індексацію» в свіжому номері «Дзеркала тижня».

«Порушення полягає у невідповідності вимогам закону частини норм порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету міністрів №1078 від 17 липень 2003 року, які уряд застосовує для звуження прав громадян на індексацію їхніх доходів», - нагадується у статті.

Разом з тим, в тексті зазначається, що останнім часом відбулися деякі позитивні зміни. Комітет з питань соціальної політики та праці Ради, до повноважень якого належить контроль за виконанням урядом саме цього закону, визнав незаконність дій уряду і 2 грудня 2009 року ухвалив рішення, в якому рекомендував уряду забезпечити приведення порядку у відповідність до вимог закону з урахуванням рішень Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Проте з листів уряду за №2158/0/10/10-зв від 30 квітня 2010 року та №3307/0/10/10-зв від 27 липня 2010 року видно, що уряд не збирається цього робити. «Навпаки, цими листами він підтверджує, що має намір і в подальшому порушувати закон усупереч передвиборній обіцянці президента, що закони України будуть виконуватися», - наголошується в статті.

Так, уряд визнає, що він продовжує застосовувати підміну норм статей 2, 4, 6 закону, що визначають метод обчислення індексації та гарантований державою її розмір, своєю нормою:

«...у разі підвищення розмірів мінімальних державних соціальних гарантій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації (далі ІСЦ). Індексація за цей місяць не проводиться. А з наступного за базовим місяця для продовження подальшої індексації розпочинається нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком».

Але він вважає цю підміну «обгрунтованою», посилаючись на статтю 1 закону, що дозволяє розглядати як індексацію будь-які підвищення доходів громадян:

«Індексація грошових доходів населення — це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг».

Проте в цитованій вище нормі порядку не враховано вимог закону до рівня підвищення доходів, що містяться в його статтях 1, 2 і 6. Цей рівень не може бути будь-яким, адже він має забезпечити відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг, гарантоване державою. Виходячи зі статті 6, цей рівень визначається як добуток розмірів місячного приросту ІСЦ та прожиткового мінімуму.

Відповідно до цих норм закону кожного разу, перш ніж оголосити місяць базовим, необхідно перевірити, чи забезпечено гарантований державою рівень відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг. Такої перевірки зазначеною нормою порядку не передбачено. А без неї закон не виконує свого призначення, визначеного у статті 1, «частково (тобто в межах прожиткового мінімуму, гарантованого державою) відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Отже, без неї ця норма порядку не відповідає статті 1 закону.

«Без такої перевірки встановлення базових місяців стає головним інструментом уряду, яким він, усупереч частині 3 статті 22 Конституції України, істотно звужує обсяги прав громадян на індексацію, надані законом, аж до повного її скасування», - наголошується в статті.

У матеріалі підкреслюється, що цього року надійшло два звернення до Ради з сигналами про продовження урядом порушень закону та із запитанням про терміни приведення порядку у відповідність до закону, встановлені її рішенням від 1 грудня 2009 року. Ці звернення містили також спростування «обгрунтувань» уряду зазначеної норми порядку і прохання продовжити контроль за виконанням урядом норм закону та Конституції України. «На жаль, контрольні функції Верховної Ради тепер знову звелися до перенаправлення наших звернень на розгляд Кабінету міністрів», - зазначається в статті.

Детальніше читайте в матеріалі Ельвіри Свірщової «Право на індексацію» в свіжому номері «ЗН».