3.
"Кількість податків і зборів буде скорочено з 22 до 9", - сказав глава уряду, представляючи проект реформи на засіданні Кабінету міністрів у Києві в середу.
Він додав, що уряд пропонує обговорити проект податкової реформи з бізнесом і всією країною протягом місяця і в перший тиждень вересня внести його до парламенту.
"Ми вважаємо, що зараз знайшли оптимальну економічну та податкову модель", - сказав Яценюк.
На його думку, держбюджет-2015 має бути побудовано на новому Податковому і Бюджетному кодексах, які складають основу урядового пакету економічного зростання.
Прем'єр уточнив, що пропонується скасувати як збір за ведення деяких видів підприємницької діяльності, цільову надбавку на природний газ, рентну плату за транспортування нафти і газу, туристичний збір, збір на виноградарство, садівництво і хмелярство.
Одночасно буде якісно змінено акцизний податок, до якого крім класичних зборів буде додано ще й додаткові платежі, які є фактично податками на розкіш, наприклад, збір за реєстрацію першого транспортного засобу, екологічний податок на паливо та збір за електроенергію.
Крім того буде розширено екологічний податок та рентні платежі, податок на нерухоме майно (об'єднає також податок на землю) та єдиний податок (у категорію якого перекладається фіксований сільгоспподаток).
Говорячи про податок на прибуток, Яценюк зазначив, що робоча група розглядала навіть ідею повної відмови від нього, однак у результаті зупинилася на ідеї уніфікації бухгалтерського і податкового обліку. "Ми пропонуємо скасувати податковий облік з податку на прибуток. Вперше податок на прибуток буде нараховуватися і сплачуватися тільки на базі бухгалтерського обліку", - пояснив прем'єр.
Він уточнив, що залишиться лише три винятки - амортизація, формування резервів та фінансові операції, тоді як сьогодні їх фактично 49. "Надто широке визначення цих трьох пунктів у МСФЗ, тому їх регулюють окремим законодавством", - зазначив Яценюк.
За його словами, таким суперечним блоком податкової реформи є реформування податку на додану вартість в аграрному секторі. "Всі ті, у кого річний обсяг виручки не більше 20 млн грн та не більше 3 тис. га, залишаються в сьогоднішній системі ПДВ, решта - на загальну систему. Це означає, що 90% всіх суб'єктів підприємницької діяльності залишаються на пільговій системі, а 10% переходять на загальну", - пояснив прем'єр.
Він додав, що уряд знає про серйозне аграрне лобі в Раді, але готовий до дискусії про систему сплати ПДВ в аграрному секторі.
"Окремо по АПК хотів би зазначити, що зміна системи і режиму оподаткування потягне за собою і зміну держпідтримки у галузі: у наступному році основним елементом підтримки має стати компенсація відсоткової ставки за отриманими кредитами", - сказав Яценюк. Він уточнив, що якщо в цьому році на ці цілі в бюджеті виділено 0,5 млрд грн, то в наступному році ця сума буде значно більшою.
Прем'єр також підкреслив, що в рамках боротьби з зарплатами в конвертах, на які припадає левова частка виплат в Україні, Кабмін пропонує радикально змінити нарахування на фонд оплати праці (ФОП), які сьогодні в країні досягають 55% у порівнянні з 36% в ЄС.
За його словами, пропонується два варіанти. Перший - збереження 41% єдиного соціального внеску на ФОП в межах мінімальної зарплати (мзп) і зменшення до 15% ставки ЄСВ на перевищення мзп. Другий - ОСВ в межах мзп у розмірі 37% і його зменшення до 17% на великі суми.
Яценюк зазначив, що прийняття таких пропозицій призведе до скорочення відрахувань до Пенсійного та інших соцфондів зі 189 млрд грн приблизно до 143-141 млрд грн. Недонадходження пропонують компенсувати як за рахунок виведення зарплат з тіні, так і за рахунок запровадження прогресивної шкали оподаткування доходів фізосіб. Всього розглядають шість варіантів такої шкали, уточнив прем'єр і озвучив одну з них: 15% до 10 мзп, 20% - від 10 до 17 мзп і 25% - понад 17 мзп.
Він додав, що пропонується уніфікувати ставки за пасивними доходами фізосіб, ввівши єдину ставку у 15% за винятком дивідендів, бо з них вже сплачується податок на прибуток.
Представляючи зміни в адмініструванні податків, прем'єр сказав, що пропонується подавати всі звіти один раз на квартал, ввівши також єдине вікно подання звітності. "Державна фіскальна служба введе систему єдиного вікна подання відповідної звітності", - заявив Яценюк.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України ініціювало скорочення кількості податків і зборів з 22 до 8. !zn
Читайте також:
МЕРТ запропонувало скоротити до 8-ми кількість податків в Україні, спростити їхнє адміністрування
Мінфін запропонував індексувати податки в 2014-му на інфляційні 8,3-8,6%
Порошенко схвалив створення Національної ради реформ при президентові