Уряд заблокував бюджетний процес - відразу після подання до парламенту проекту держбюджету на 2014 рік спікер Володимир Рибак на прохання прем'єра Миколи Азарова повернув документ на доопрацювання. Опозиція обурюється, що повторюється минулорічна ситуація, коли Кабмін порушив Бюджетний кодекс, отримавши час на створення головного фіндокументу країни, пише "Коммерсант-Україна".
Нагадаємо, що формально Кабмін вклався у термін, визначений Бюджетним кодексом, до 15 вересня направив до парламенту законопроект №3000 "Про держбюджет на 2014 рік".
Тим не менш, ані текст документа, ані фінансові розрахунки уряд не оприлюднив. "Голова уряду відкликав проект закону про держбюджет на 2014 рік, оскільки є ще багато питань, які необхідно погодити, - прокоментував відкликання документа Рибак. - Якою буде ціна на газ, якою дохідна частина бюджету - у нас на розгляді ціла низка законів, депутати подали пропозиції на 10 млрд грн".
Видання вказує, що стаття 104 закону про регламент дозволяє Кабміну як суб'єкту законодавчої ініціативи відкликати документ до його включення до порядку денного сесії. Більше того, ст. 94 дозволяє спікеру повернути документ творцям при нестачі фінансово-економічного обґрунтування та у разі рішення комітету з питань бюджету про неможливість вивчення проекту держбюджету без цих документів. Тим не менш, комітет минулого тижня не засідав, бо депутати повинні були працювати в округах.
За словами джерела у бюджетному комітеті, у понеділок. 16 вересня, було узгоджено порядок денний засідання на 18 вересня без питання про бюджет-2014: "Отже, голова комітету ще зранку знав, що проект буде відкликано".
Член комітету з питань бюджету Тетяна Слюз ("Батьківщина") констатує повторення минулорічної ситуації зі схваленням головного фіндокументу країни. Кабмін зареєстрував проект у встановлений термін, тим не менш, текст бюджету не надав, чим зірвав бюджетний процес.
Таким чином, документ було направлено депутатам лише 3 грудня і вже через три дні схвалено в цілому. "Ми всі бачили і бачимо, які прогнози було закладено на цей рік. Реальних прогнозів немає і на наступний, - поскаржилася Слюз. - Хоча уряд повинен чесно зізнатися, що є проблеми з дефіцитом держбюджету і бюджету Пенсійного фонду. Адже їх можна вирішити шляхом скорочення витрат. Якщо все погано, то має бути погано всім".
Держбюджет-2014 враховує зростання реального ВВП на 3%, номінального - до 1,69 млрд грн. Проблема полягає в тому, що прогноз зростання ВВП завищено на 127,5 млрд грн порівняно з прогнозом МВФ, тому потрібні додаткові консультації з фондом, йдеться в матеріалах Мінфіну. Різниця прогнозів ставить під загрозу понад 35 млрд грн потенційних доходів скарбниці.
Комуніст Владислав Атрошенко рекомендує переглянути макропрогнози. "Всім було б легше, якби бюджет був не оптимістичний, а песимістичний. Я не виключаю, що на наступному засіданні комітету (2 жовтня - ред.) ми розглянемо документ", - зазначив він. В уряді очікують зростання доходів скарбниці на 12% (+45 млрд грн) порівняно з планом на поточний рік - до 415,05 млрд грн. Витрати дійдуть до 505,75 млрд грн.
"Місцеву владу фактично відсторонено від бюджетного процесу. Не має основних індикаторів, щоб зробити розрахунки. Ситуація, як в анекдоті: процес настільки прозорий, що його не видно", - критикує Кабмін експерт з питань бюджету Асоціації міст України Олександр Слобожан. У свою чергу, Слюз не виключає, що ситуація з прийняттям бюджету знову може затягтися до грудня.
Нагадаємо, що перший заступник голови адміністрації президента Ірина Акімова минулого тижня розповіла, що Кабінет міністрів України схвалив проект держбюджету на 2014 рік з дефіцитом 2,7%, зростанням ВВП - 3%, інфляцією - 8%. !zn