Кабінет міністрів України переглянув свою пропозицію про збільшення ставки плати за користування надрами для газу, який реалізують не для потреб населення до 55% і 28% залежно від глибини видобутку, тоді як раніше пропонував встановити єдину ставку на рівні 70%.
Така ініціатива міститься у зареєстрованому 21 липня і доопрацьованому 30 липня урядовому законопроекті №4309а.
У минулій версії законопроекту пропонували встановити ставку за користування надрами для газу для потреб населення у розмірі 70% незалежно від глибини його видобутку, тоді як нова редакція передбачає встановлення ставки 55% при видобутку газу на глибині до 5 км і 28% - з глибини понад 5 км.
В даний час ставки плати за користування надрами при видобутку газу, який реалізують не для потреб населення, складають 28% його вартості для газу з глибини до 5 км і 15% його вартості з глибини понад 5 км.
Ставки плати за користування надрами при видобутку газу для потреб населення пропонується зберегти на діючому рівні: 20% його вартості для газу з глибини до 5 км і 14% його вартості з глибини більше 5 км. Також пропонується не переглядати ставку плати за користування надрами при видобутку газу на шельфі (11%).
Кабінет міністрів України також зберіг у законопроекті раніше запропонований варіант про зміну бази оподаткування для природного газу, який реалізується не для потреб населення. Так, при обчисленні плати за надрокористування фактичною ціною газу, що видобувається в країні, пропонується використовувати граничний рівень ціни на природний газ, який промисловим споживачам встановлює Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики (НКРЕ).
В даний час в якості фактичної ціни газу, що видобувається в країні, при обчисленні плати за надрокористування застосовується середня митна вартість імпортованого природного газу.
Видобуток газу на материковій частині території України в січні-червні 2014 року збільшився на 1,5% порівняно з аналогічним періодом 2013 року - до 9 млрд 821,2 млн куб. м. Підприємства "Нафтогазу України", без урахування "Чорноморнафтогазу", за цей період знизили видобуток газу на 2,5% - до 8 млрд 396,3 млн куб. м. Інші працюючі нафтогазовидобувні компанії країни за підсумками січня-червня 2014 року наростили видобуток газу на 33% - до 1 млрд 424,93 млн куб. м.
Як повідомляли, проти ініціативи Кабміну про збільшення ставки з 15% і 28% до 70% виступили всі найбільші приватні газовидобувачі країни, які заявили про вкрай негативні наслідки такого рішення на нарощування та збереження поточного рівня газу, що видобувається ними.
Раніше міністр фінансів Олександр Шлапак в парламенті заявляв про те, що чистий дохід від реалізації газу для потреб промисловості в 77 разів більший, ніж чистий дохід від реалізації для потреб населення, тому, уряд має намір збільшити до рівня 70% плату за користування надрами при видобутку газу "не для населення".
Нагадаємо, що найбільшим гравцем на українському ринку газовидобувників є Коломойський, який контролює "Укрнафту" може не продавати газ населенню за фіксованою низькою ціною, а продавати підприємствам у десятки разів дорожче. !zn
Читайте також:
Газ українського видобутку дістається "Нафтогазу" за ціною у 10 разів нижче ринкової
Кабмін запропонував прирівняти ціну українського газу для населення до ціни газу для промисловості
ГПУ скасувала 48 дозволів на видобуток газу, виданих фірмі, пов'язаній зі Ставицьким і Присяжнюком