Кабінет міністрів запропонував Верховній Раді скасувати заборону на експорт необробленої деревини і врегулювати цей ринок шляхом введення її продажу через аукціони. Відповідний урядовий законопроект №4286 зареєстрований в Раді 22 березня.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що прийнятий в минулому році 10-річний мораторій на експорт необробленої деревини суперечить зобов'язанням України в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також умов надання Україні міжнародної макрофінансової допомоги.
Кабмін пропонує вирішити проблему заборони експорту необробленої деревини комплексно, для чого міжвідомча робоча група на чолі із заступником міністра економічного розвитку і торгівлі Наталією Микольською розробила цей законопроект.
Разом з відміною мораторію в проекті закону уряд пропонує прийняти заходи для боротьби з тіньовим обігом деревини шляхом введення продажу на аукціонах необроблених лісоматеріалів підприємствами-постійними лісокористувачами.
При цьому спочатку деревина на аукціонах буде пропонуватися компаніям-резидентам України, а потім непродані обсяги – компаніям-нерезидентам.
При цьому уряд також пропонує встановити обов'язковість ведення електронного обліку деревини всіма постійними лісокористувачами з метою проведення моніторингу рубок, врегулювання обліку і контролю використання деревини, охорони лісу та запровадження європейських стандартів.
Як повідомлялося, навесні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, яким на 10 років заборонила експорт лісу-"кругляка" (лісоматеріалів і пиломатеріалів в необробленому вигляді), при цьому заборона на експорт лісоматеріалів деревних порід (крім сосни) вводиться з 1 листопада 2015 року, а деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року.
Закон був прийнятий Радою 9 квітня, але президент Петро Порошенко підписав законлишь через три місяці, 8 липня.
Як писало DT.UA у статті "Дрова замовляли?", нині у лісах Карпат і Полісся відбувається самовільна, безперервна, незаконна вирубка лісів, яка завдає значних економічних збитків нашій державі, паралельно підриваючи екологічну безпеку, що призводить до непередбачуваних наслідків.
Чималу частку законно й незаконно вирубаного лісу продають на Захід, тобто на експорт. Подальшим вирубкам українських лісів сприяють високі ціни, а також попит на деревину. Вони завдають великої шкоди передусім дубовим лісам. Водночас вирубують дедалі більше хвойних дерев (сосен та ялини) у Карпатах.
При цьому ліс, який вирубують, майже не надходить на підприємства для його подальшої обробки, а цілком і повністю експортується як необроблена деревина. Внаслідок таких дій у країні знищено й зупинено сотні переробних підприємств, зліквідовано тисячі робочих місць, наша держава недоотримує значних сум прибутку й перетворюється на сировинну базу для інших держав.
Зате західні сусіди України - Польща, Словаччина та Румунія - припинили промислове вирубування лісу в Татрах і Карпатах. Більше того, Угорщина, Румунія, Австрія та Словаччина здійснюють державну підтримку придбання української деревини шляхом надання дотацій фірмам, які постачають необроблену деревину в їхні країни.