UA / RU
Підтримати ZN.ua

Южаніна заявила про повний провал податкової амністії

Нардепка звинуватила владу у корупційних домовленостях з "авторитетними особами".

У рамках податкової амністії, яка закінчується за три тижні, українці добровільно декларували лише 0,9% від запланованого.  Про це повідомила народний депутат, член комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

"Ну що ж, до закінчення одноразового декларування три тижні. Про це галасливо повідомляє податкова служба. Автори ідеї заявляли, що разове декларування дозволить легалізувати доходи громадян, з яких не сплачено/сплачено не в повному обсязі податки, на суму 800 млрд грн, а держбюджет завдяки цьому поповниться на суму, еквівалентну 40 млрд грн. Закон реалізовано на 0,9% (замість 40 млрд грн – 0,372 млрд грн)", - зазначила депутат.

Вона нагадала, що взагалі податкова амністія мала закінчитися ще раніше  – до 1 вересня 2022, але строк так званої податкової амністії було перенесено до 1 березня 2023 року.

За словами Южаніної, останні дані, за січень поточного року свідчать, що за період дії добровільного декларування вартість амністованих активів перевищила 6 млрд грн, сума збору до бюджету становить 372 млн грн (в тому числі 239,1 млн грн з початку повномасштабної війни).

Такі результати Южаніна назвала "черговим провалом ідеї, яка могла би принести доходи".

"Основною причиною вважаю те, що раніше від сплати ПДФО були звільнені доходи фізичних осіб за 2020, 2021 роки, отримані внаслідок ліквідації офшорів, тож годі було чекати вагомих декларацій. Але ж корупційні домовленості цієї влади з «авторитетними особами» в країні – понад усе. Про це громадяни вже забули. Ніхто ж не згадує, чи не так? Тобто черговий закон влади, до якого вносилися чергові зміни, не спрацював. Черговий провал ідеї, яка могла би дати додаткові надходження до бюджету".

Нагадаємо, у серпні 2022 року термін закінчення амністії в черговий раз відсунули - тепер до 1 березня 2023 року.

Але те, що реформа йде не дуже жваво, було зрозуміло ще від її початку. Наприклад, за перші три місяці реформа допомогла вивести з "тіні" лише чверть мільярда грн. Надалі ці темпи теж не пожвавилися. А з початком війни, вочевидь, взагалі загальмували.

Специфіка бізнесу в Україні така, що значна кількість людей зараз навряд чи зможуть пояснити державі, звідки у них взялися їхні статки. Кому точно варто подати таку декларацію, а кому — ні? Чи є сенс поспішати? Чи дійсно ставитимуть запитання про активи, набуті, наприклад, п’ять чи десять років тому? Читайте про це на ZN.UA в матеріалі Ярослава Греца - "Податкова амністія: чи братиме держава податки заднім числом?".