UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євросоюз може виділити понад 500 млрд євро на післявоєнну відбудову України – Bloombeg

Вже найближчими днями Україна представить свій план відновлення країни

Вже найближчими днями українська делегація представить європейським партнерам план відбудови країни після війни, що налічує близько 2000 сторінок. Європейський Союз, який у червні надав Україні статус кандидата, вкладатимуть у повоєнне відновлення країни гроші. Як пише видання Bloombeg, ця сума може перевищити 500 млрд євро.

План, який пропонує Україна, представлять під час конференції 4-5 липня у швейцарському місті Лугано. Він складається з широкого переліку проектів у галузі інфраструктури та безпеки, інвестицій у клімат та цифрову економіку, а також диверсифікації енергоресурсів.

Як пише видання, посилаючись на анонімні поінформовані джерела, український уряд обговорив проект із донорами, включаючи ЄС, які нададуть свої відгуки найближчими місяцями, сказали люди на умовах анонімності, оскільки обговорення не були публічними.

Читайте також: Україна потребує не відновлення, а трансформації

Європейська комісія вивчає варіанти фінансування, що включають гранти та кредити, хоча подробиць мало, а чиновники не схильні озвучувати оцінки, доки вирує війна. Одним із можливих варіантів є спільне запозичення на ринках, аналогічне тому, як це було зроблено для залучення коштів у фонд ЄС для відновлення після пандемії.

Важливо те, що здійснення плану такого масштабу опиняться під пильною увагою урядів країн ЄС, які скептично належать до збільшення боргу.

Голова Комісії Урсула фон дер Ляйєн візьме участь у конференції в Лугано, щоб представити платформу на базі ЄС для глобальних донорів, включаючи партнерів з G7, багатосторонні організації, Швейцарію та Норвегію. ЄС буде прагнути координувати глобальні зусилля, відкривши канали для різних фінансових інструментів, які використовуються США та Світовим банком.

Читайте також: Україна після війни: експерти порахували, скільки грошей потрібно на відновлення житлового фонду та ЖКГ

Команда фон дер Ляйєн працює над концептуальним документом, який стане основою для обговорення в блоці до остаточного доопрацювання будь-якої пропозиції, сказали люди. Потім Єврокомісія та Німеччина як голова G7 скликатимуть конференцію для просування плану. Чеський уряд, який є шестимісячним головою ЄС, планує організувати конференцію донорів у листопаді.

Важливим є також те, що для ЄС будь-яка допомога має бути пов'язана з реформами. Статус кандидата в ЄС Україна отримала разом із "дорожньою картою" щодо боротьби з корупцією, припинення контролю олігархів над економікою та встановлення правил відбору суддів. Україна посідає 122 місце зі 180 країн світу за індексом сприйняття корупції Transparency International. Інакше кажучи, без реформ грошей не буде.

Читайте також: Зустріч G7 та "План Маршалла" для України

Нагадаємо, перший проект національного плану відновлення України від наслідків війни, створений за результатами роботи 23 робочих груп, команда Нацради з відновлення представила 13 червня. Але тоді його бачили лише представники спеціальної Консультативної ради, які виклали низку зауважень.

Раніше президент України Володимир Зеленський говорив, що Україні потрібний аналог Плану Маршалла.