Найбільші в Європі мережі роздрібної торгівлі меблями пов'язані з примусовою працею і тортурами політичних ув'язнених у Білорусі, а також зі знищенням деяких з останніх пралісів, що збереглися в Європі. Про це йдеться у звіті лондонської екологічної групи Earthsight «Репресії під грифом «схвалено» щодо продажу «зіпсованих» меблів по всій Європі протягом багатьох років.
Мова йде про роздрібні мережі, включаючи IKEA, провідну французьку мережу роздрібних продажів меблів BUT та меблеву групу XXXLutz зі штаб-квартирою в Австрії, другого за величиною продавця меблів на континенті. Меблі IKEA, пов'язані з цим скандалом, також продавали в США.
Розслідування показує:
- Європейські покупці меблів мимоволі стають співучасниками катувань політв'язнів у Білорусі, оскільки товари, якими вони користуються, виробляють за допомогою примусової праці в'язнів.
- Служба виконання покарань Білорусі – найбільша в країні лісопромислова компанія, яка використовує примусову працю для виготовлення різних виробів із деревини на експорт.
- Диктатор Олександр Лукашенко особисто отримує прибуток від брудної торгівлі, яка продовжується, незважаючи на його участь у вторгненні Росії до України.
- Знищення цінних лісів відбувається у величезних масштабах – щороку у національних парках вирубують понад 1 мільйон кубічних метрів деревини.
- Розслідування вказує на те, що провідна світова компанія з етичного маркування деревини FSC (Лісова опікунська рада) гостро потребує реформи, а урядам ЄС, Великобританії та США необхідно вжити термінових заходів для припинення імпорту.
Директор Earthsight Сем Лоусон заявив: «Earthsight закликає до термінової реформи екологічної сертифікації FSC та PEFC, які зробили так, що ліси УСП РБ та в'язниці сприймаються «надійними» джерелами деревини для західних ринків. Деякії колонії отримали сертифікати наприкінці 2020 року, незважаючи на те, що масові тюремні ув'язнення та тортури протестувальників за демократію в Білорусі вже потрапили до заголовків світових новин».
Нагадаємо, що Регламент ЄС щодо деревини (EUTR), зобов'язує імпортерів проводити юридичну експертизу, щоб гарантувати законне походження лісоматеріалів, що закуповуються ними.
У квітні Європейська комісія оголосила, що дотримання цього закону щодо Білорусі на даний момент «неможливе», і заявила, що фірми ЄС мають припинити імпорт дерев'яних товарів із Білорусі та товарів, виготовлених із білоруської деревини, навіть якщо такі поки що не підпадають під санкції.
Однак Earthsight виявила 20 різних країн-членів ЄС, які продовжують імпорт білоруських дерев'яних меблів з моменту квітневого оголошення, при цьому найбільші обсяги призначені для Польщі, Литви, Німеччини та Франції.