Єврокомісія має намір запропонувати цього тижня механізм "динамічної" стелі цін на природний газ у Європейському Союзі та обов'язкові обмеження на коливання цін протягом одного дня. Про це повідомляє Reuters.
Лідери ЄС мають намір обговорити цей, а також інші можливі варіанти обмеження цін на газ, попередньо - 18 жовтня.
У разі згоди та ухвалення запропонованого механізму урядами країн ЄС, обмеження будуть запроваджені на три місяці. Європейському агентству зі співробітництва органів регулювання енергетики (ACER) буде доручено встановити до 23 березня контрольну ціну на скраплений природний газ, який купує ЄС.
У проекті пропозиції також йдеться про те, що торгові майданчики ЄС мають до 31 січня встановити межу, в рамках якої енергетичні деривативи з найближчим місяцем постачання зможуть рухатися вгору або вниз протягом одного дня.
Згідно з пропозицією, потенційне втручання у ціну зможе здійснювати газовий хаб TTF в Нідерландах, який широко використовується в Європі для контрактів та хеджування (голландський TTF Gas є провідною європейською еталонною ціною, - ред.).
Виконавчий орган ЄС "у крайньому випадку" зможе пропонувати ринкову "динамічну" ціну, за якою, за певних умов, угоди з природним газом відбуватиуться на спотовому ринку TTF.
Інші центри торгівлі газом ЄС будуть прив'язані до скоригованої спотової ціни TTF через динамічний ціновий коридор.
У проекті наголошується, що ці заходи не повинні вплинути на надійність поставок, призвести до збільшення споживання газу чи вплинути на впорядковане функціонування ринків енергетичних похідних.
Пропозиція Єврокомісії також включає ідею спільних закупівель газу, механізм солідарності, що дозволяє уникнути різких перепадів у поставках по всьому блоку, і прагнення знизити попит на газ.
Пропозиція має бути схвалена урядами ЄС.
Водночас, нагадує Reuters, уряди ЄС сперечаються вже більше місяця з того часу, як на початку вересня Єврокомісія вперше запропонувала обмежити ціну лише на російський газ.
Члени ЄС, такі як Німеччина, Австрія та Нідерланди, заявили, що цінові обмеження можуть призвести до нестачі газу та не стимулювати енергозбереження.
Інші підтримали широкі межі цін. Бельгія, Греція, Італія та Польща хочуть цінового коридору для оптових угод, що означало б ціновий діапазон із центральним значенням нижчим від ринкової ціни.
Нагадаємо, на тлі прогнозів м'якої зими, намірів ЄС обмежити ціни на газ, а також заповнення підземних сховищ за рахунок великих поставок СПГ, особливо зі США, ціни на газ в Європі різко пішли вниз.