Станом на середину жовтня, за програмою «єВідновлення» українці отримали 1,5 млрд грн на ремонт пошкодженого житла. Загалом уже 50 тис. українців подали заяви про отримання коштів на ремонт житла, у тому числі 19,3 тис. із них отримали допомогу.
Юристи «Право на захист» пояснили, чи можливо отримати компенсацію за пошкоджене житло, яке було відремонтовано.
Вони нагадали, що компенсація надається:
- у разі пошкодження нерухомого майна, яке розташоване на території України та пошкоджене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Росії після 24.02.2022 (тобто після введення воєнного стану в Україні), та можуть бути відновлені шляхом проведення поточного або капітального ремонту за умови, що таке нерухоме майно не розташоване на територіях, що відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого Мінгреінтеграції, на яких бойові дії не завершені на дату подання заяви, або на яких на дату подання заяви не завершено тимчасову окупацію;
- власникам/співвласникам майна – фізичним особам, які досягли 18-річного або їх законним представникам;
- якщо житло ще не було відновлено, або відновлено частково.
15 вересня набрали чинності зміни до постанови Кабміну №381 від 21 квітня 2023 р., якою регламентовано порядок отримання компенсації за пошкоджені об’єкти житлової нерухомості. Постановою розширено форми компенсації.
Тепер компенсація надаватиметься в одній з таких форм:
- компенсація для придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об’єкті нерухомого майна – компенсація для проведення ремонту;
- компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об’єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені – компенсація за виконаний ремонт.
Однак отримати компенсацію за виконаний ремонт можна буде лише після того, як набере чинності Закон «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Тобто, після 1 січня 2024 року.
В Україні діє програма «єОселя», в межах якої деякі категорії громадян можуть отримати доступний кредит на житло. У Мінекономіки планують розширити програма та зробити її доступною для громадян, які отримують компенсацію за зруйноване житло внаслідок війни. Відповідно до планів відомства, житлові сертифікати, які українці отримують як компенсацію за зруйноване житло в рамках державної програми «єВідновлення», зможуть бути використані для оплати першого внеску за програмою доступного іпотечного кредитування «єОселя».