UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС залучить $140 млрд для захисту споживачів від енергетичної кризи

Високі ціни на енергоносії залишаються причиною інфляції в єврозоні.

У середу виконавча влада Європейського Союзу окреслила плани залучити понад $140 мільярдів від енергетичних компаній, щоб допомогти захистити домогосподарства та підприємства від стрімкого зростання цін, яке загрожує економічною рецесією та банкрутством багатьох підприємств. Про це повідомляє Reuters.

«Держави-члени ЄС уже інвестували мільярди євро, щоб допомогти вразливим домогосподарствам. Але ми знаємо, що цього буде недостатньо», — заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн в Європейському парламенті.

Головний економіст Європейського центрального банку повідомив, що високі ціни на енергоносії залишаються «домінуючою рушійною силою інфляції» в єврозоні.

Європейські уряди вже відповіли заходами, починаючи від обмеження споживчих цін на електроенергію та газ до надання кредитів і гарантій постачальникам електроенергії, яким загрожує банкрутство.

У рамках окремих кроків для захисту споживачів від рекордно високої інфляції, Франція вже оголосила про нові обмеження цін на енергію на 2023 рік, а Данія підготувала власні тимчасові обмеження рахунків за електроенергію.

У Німеччині найбільший імпортер російського газу Uniper заявив, що уряд може отримати контрольний пакет акцій, аби допомогти йому впоратися з кризою, а місцева група комунальних підприємств попередила про неплатоспроможність енергетичних компаній.

Пропозиція Європейської комісії передбачає обмеження доходів від виробників електроенергії, які виграли від вищих цін, але не залежать від газу. Крім того, передбачені також заходи, щоб змусити компанії, що займаються викопним паливом, ділитися надприбутками від продажу енергії. 

«У ці часи неправильно отримувати надзвичайні рекордні доходи та прибутки від війни та за рахунок наших споживачів», — сказала фон дер Ляєн.

Національні уряди відповідатимуть за відшкодування надлишкових доходів і перенаправлення їх на заходи, які можуть включати зниження рахунків за електроенергію, або допомогу споживачам у інвестуванні заходів з енергозбереження, зокрема теплоізоляції будинків.

Як повідомлялось, очільниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн планує представити скорочену версію свого плану з п’яти пунктів для подолання енергетичної кризи в ЄС під час звернення до Європарламенту.

Раніше Уряд Німеччини заявив, що домашні господарства зіткнуться з додатковими щорічними витратами на оплату природного газу у розмірі близько 290 євро на сім'ю із 4-х осіб.