Єгипет не відмовлявся від купівлі 240 тисяч тонн української пшениці, як раніше повідомило агентство Reuters. За словами віцепрезидента Торгово-промислової палати (ТПП) України Михайла Непрана, Єгипет не розривав контракт на поставку - його вирішили лише переукласти через відсутність у ньому положень про дії сторін у разі настання форсмажорних обставин, якими стала блокада росіянами українських морпортів. Про це Непран заявив у ефірі телеканалу Hromadske з посиланням на посла України в Єгипті Миколу Нагорного та інформацію, отриману від зернотрейдерів.
"Справді, контракт було підписано. Так, українська сторона у зв'язку з блокадою портів не могла виконати його своєчасно. Вийшло так, що в угоді у них не було передбачено пункту про існування форсмажору. Якби такий пункт був, то вони б прийшли у ТПП, ми видали б їм сертифікат, і це стало б підставою для них без штрафних санкцій продовжити термін виконання контракту", - сказав він.
Зрештою Україна та Єгипет ухвалили рішення закрити цей контракт із нездійсненними умовами, і укласти нову угоду, за якою і буде здійснено закупівлю пшениці.
"Як повідомив мені наш посол у Єгипті Микола Нагорний, єгипетська сторона офіційно запевнили його в тому, що вона в жодному разі не відмовляється від співпраці з Україною, що вони розуміють ситуацію з блокуванням портів, і Єгипет надалі готовий працювати з Україною і закуповувати зерно", - наголосив представник ТПП.
Контракт на постачання 240 тис. тонн пшениці було підписано наприкінці 2021 року, а постачання мали відбутися у березні-квітні цього року. За цей час вартість зернових суттєво змінилася, що також буде відображено у новому контракті.
"Наші зернотрейдери мені сказали, що вони навіть радіють такій ситуації, бо коли укладалася угода у грудні минулого року, то ціна була десь $250 за тонну. Наразі ціна зросла майже вдвічі. Тобто з економічної точки зору їм навіть вигідніше стало, адже новий контракт підписуватиметься вже за іншою ціною, тобто всі кричали, що "зрада", а виявилася перемога", - підсумував Непран.
Зернова угода
Ввечері 22 липня Україна, Туреччина та Росія за підтримки генсекретаря ООН домовилися про гарантування безпечного експорту зерна з українських портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" протягом 120 днів із можливістю продовження цього терміну. Завдяки угоді планується експортувати близько 20 мільйонів тонн минулорічного врожаю зернових.
«Сторони не здійснюватимуть жодних нападів на торгові судна та інші цивільні судна і портові споруди, які беруть участь у цій ініціативі», - йшлося у документі.
Вранці 23 липня Росія завдала чотири ракетні удари по Одесі. Дві ракети збила протиповітряна оборона, дві інші влучили в об’єкти інфраструктури порту (зокрема в насосну станцію), зайнялася пожежа. Сховище зерна не постраждало.
28 липня агентство Reuters заявило про відмову Єгипту від контракту на купівлю 240 тис. тонн пшениці з України, підписаного ще до повномасштабного російського вторгнення. Згідно з повідомленням, Єгипет міг закупити необхідне йому зерно в Росії.