За загальним правилом згідно з існуючими конвенціями з країнами, які прихистили найбільшу кількість українських біженців, якщо українця буде визнано податковим резидентом іншої країни, то ця країна не зараховуватиме ніяких сплачених в Україні податків і вважатиме їх добровільно сплаченими платником податків. Це обов’язок України повернути податки, сплачені податковим нерезидентом України, але як наразі вирішуватиметься це питання, невідомо. Процес автоматичного обміну інформацією між податковими різних країн ще не завершено, але сам по собі такий обмін давно можливий.
Про це пише Ольга Черевко, керуюча партнерка юридичної компанії GLS, у статті "Які податки і де мають платити українські біженці".
Якщо ви проживаєте в країні прихистку з дітьми та працюєте в країні прихистку, то доводити знаходження центру життєвих та економічних інтересів в Україні марно. Своє податкове резидентство в Україні для країни прихистку можна довести у разі, якщо ви реально живете на дві країни, постійно навідуєте Україну, працюєте в Україні і відмовилися від соціальної допомоги. Але здебільшого це нетипова картина для наших біженців.
В європейських країнах немає жодних винятків щодо українців у питаннях визначення податкового резидентства та сплати податків - українці, які постійно проживають у європейських країнах, мають сплачувати податки там.