UA / RU
Підтримати ZN.ua

Якщо ви почали сплачувати податки в іншій країні, краще все "закрити" в Україні

В Україні не створено процедури відмови від податкового резидентства.

Позиція податкової служби та Мінфіну стосовно опдаткування доходів українських біженців - беззаперечна підтримка тих українців, які планують повертатися в Україну після війни та зберігають центр життєвих інтересів в Україні в процедурах взаємного узгодження за договорами про уникнення подвійного оподаткування з країною прихистку таких осіб. Про це пише Ольга Черевко, керуюча партнерка юридичної компанії GLS, у статті "Які податки і де мають платити українські біженці".

Але єдине загальне рішення, яке щодо цього існує в Україні — це звільнення від оподаткування соціальних виплат, отриманих українцями за кордоном. Такий закон було прийнято торік. Утім, звільнення від оподаткування не звільняє від подачі декларації про доходи, хоча податкова і обіцяє, що це питання буде вирішене найближчимчасом і особи, які не мають ніяких доходів, що підлягають декларуванню, окрім соцвиплат, будуть звільнені відобов’язку подавати декларацію. Але для цього має бути прийнятий відповідний закон.

Зі слів податкової, якщо ви самовизначили себе податковим резидентом іншої країни, то додатково зняття з обліку в податковій України робити не потрібно. Але є маленьке «але». Оскільки в Україні не створено процедури відмови від податкового резидентства, це означає, що податкова автоматично вважає вас податковим резидентом, окрім випадків, коли ви довели зворотне в судовому спорі з податковою.

Тож рекомендуємо, так би мовити, підсилити ваші позиції на цей випадок — закрити ФОП, закрити всібанківські рахунки в Україні, подати декларацію про доходи і майновий стан за останні три роки та стати на консульський облік в країні прихистку.