UA / RU
Підтримати ZN.ua

Які довгострокові заходи можуть поліпшити динаміку наповнення бюджету: без реформ не обійтися

До довгих методів відносять докорінне реформування фіскальних органів та боротьбу з корупцією.

Окрім швидких методів наповнення державного бюджету, є і довгі, пише старша експертка Команди підтримки реформ Мінекономіки Аліна Бойко в статті «Звідки державі брати гроші під час війни?» на сайті ZN.UA. У середньо- і довгостроковій перспективі дефіцит державного бюджету має фінансуватися через збільшення доходів (за рахунок створення нових бізнесів і нових робочих місць) і зниження тіньового сектору економіки.

Читайте також: В Україні з початку року продали 104 об'єкти: скільки отримав грошей бюджет

Міністерство економіки України запустило різноманітні програми підтримки бізнесу, які сприяють підвищенню підприємницької активності. Водночас обсяги схем ухилення та уникнення оподаткування, за оцінками Інституту соціально-економічних трансформацій, становлять близько 460–700 млрд грн на рік.

Читайте також: Дефіцит держбюджету досягнув 1,5 трлн грн: частка внутрішніх джерел у фінансуванні потреб бюджету зростатиме

Тому слід вдатися до таких заходів як:

Окрім того, доходи від заморожених активів країни-агресорки та самі активи також мають бути джерелом фінансування дефіциту державного бюджету України. Але у цьому разі ми залежимо від рішень міжнародних партнерів.

Читайте також: Доходи місцевих бюджетів: Гетманцев похвалився перевиконанням планів

Поки що уряд України планує реформування податкової системи, включаючи підвищення акцизів і податкового навантаження на окремі товари, такі як паливо, алкоголь і тютюн. Заходи спрямовані на збільшення доходів бюджету та забезпечення фінансової стабільності в умовах війни. План потенційних змін зафіксовано в Національній стратегії доходів до 2030 року, схваленій Кабміном 27 грудня 2023 року.

Нагадаємо, Мінфін розмістив облігації на суму майже 11,6 млрд гривень в еквіваленті, повідомили в департаменті боргової політики міністерства. Раніше ми писали про те, що дефіцит державного бюджету України на початку травня 2024 року становить 7,9 млрд доларів США (або 36% від загального обсягу доходів держбюджету).