UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як зміняться пенсії у 2024 році: прогноз експерта

Наступного року планують підвищити прожитковий мінімум

Кабінет міністрів України ухвалив проєкт державного бюджета на 2024 рік. Більшість видатків хочуть направити на оборону та безпеку.

Читайте також: Пенсії в Україні почнуть рахувати по-новому: коли й чи варто чекати на справедливі виплати

Експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін розповів, як можуть зрости пенсії наступного року, пише «На пенсії».

Чи підвищать мінімальну пенсію у 2024 році

Згідно з проєктом, з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць зросте з нинішніх 2589 гривень до 2920 гривень. Це загальний прожитковий мінімум, від якого залежить розмір доплати до пенсії почесним донорам (10% від зазначеної суми).

Разом з тим прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, має зрости з нинішніх 2093 до 2361 гривні, тобто на 268 гривень. Саме цей прожитковий мінімум використовується при обчисленні пенсій.

 Від нього залежить розмір мінімальної пенсії та різних надбавок, наприклад: за понаднормовий стаж, за особливі заслуги, доплати ветеранам війни тощо. До прожиткового мінімуму також прив’язані розміри різноманітних державних соціальних допомог, які цього року не переглядалися і не індексувалися взагалі.

Отже, найменша пенсійна виплата в наступному році має становити 2361 гривню, а максимальна – в десять разів вище – 23 тисячі 610 гривень (хоча ми знаємо, що є пенсії і вищі за цей розмір). У разі ухвалення зазначеного закону прожитковий мінімум буде таким протягом всього 2024 року.

Окрім цього, в наступному році має зрости мінімальна зарплата. З 1 січня 2024 року її розмір може скласти 7100 гривень (на 400 гривень більше, ніж зараз), а з 1 квітня – 8 тисяч гривень.

Від цього розміру залежить мінімальна пенсія за віком для осіб, які досягли 65-річного віку і мають повний стаж (жінки – 30 років, чоловіки – 35 років). У таких осіб мінімальна пенсія не може бути нижчою за 40% від мінімальної зарплати. Сьогодні така пенсія становить 2680 гривень – це 40% від нинішньої мінімальної зарплати, що становить 6700 гривень.

Отже, з 1 квітня 2024 року вона може зрости до 3200 гривень. А для решти пенсіонерів мінімальна пенсія за віком, зазвичай, дорівнює прожитковому мінімуму і, як зазначено вище, не може бути нижчою за 2093 гривні сьогодні і за 2361 гривню з 1 січня 2024 року.

Втім, з підняттям цього прожиткового мінімуму пенсії зростуть далеко не у всіх. Бо їх розмір регулює не лише закон, а і постанови уряду. Так, згідно з постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2023 року №168, мінімальна пенсійна виплата для більшості непрацюючих громадян вже сьогодні не може бути меншою за 2520 гривень.

Що може змінитися для пенсіонерів наступного року

Експерт нагадав, що прем’єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що у 2024 році індексація пройде за новим принципом. А також будуть впроваджені вкоефіцієнти і бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, отримувати однакову пенсію й однакову індексацію. За його словами, це дозволить у 2024 році підвищити середню пенсію до шести тисяч гривень. На сьогодні середня пенсія становить 5311 гривень).

Мова йде про те, щоб подолати закладену в законі несправедливість, коли для людей, які виходять на пенсію в різні роки, застосовуються різні показники середньої заробітної плати. Адже ті, хто виходить пізніше, отримують пенсію з прив’язкою до вищої, сучаснішої, середньої зарплати по країні. Відповідно, старі пенсії відстають від нових і ситуацію не виправляє навіть індексація. Тобто якщо дві людини працювали однакову кількість років на одній посаді з однаковою зарплатою, але вийшли на пенсію у різні роки, то і пенсія у них буде різною.

За словами очільника уряду, запровадження системи балів має усунути цю диспропорцію. Розміри давно призначених пенсій мають підтягнути до сучасного рівня.

Нагадаємо, прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував оновлення пенсійної системи з 2024 року, мета якої забезпечити кожному пенсіонеру пенсію не менше 30% за середній розмір заробітної плати, яку він отримував протягом життя.