UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як відмовитися від кредиту: роз’яснення НБУ

Нацбанк надав роз'яснення з урахуванням особливостей воєного стану.

Якщо трапився випадок, коли людина оформлює кредит, а потім життєві обставини змінюються і потреба в кредитних коштах відпадає, у такому разі можна відмовитися від кредиту. Відповідне роз'яснення надав Національний банк України.

Так, відповідно до Закону України "Про споживче кредитування", позичальник має право відмовитися від кредиту, не пояснюючи причину, упродовж 14 календарних днів з дати оформлення. Але такий пункт має ще бути передбачений у договорі з фінансовою установою.

Що потрібно зробити аби відмовитися від кредиту:

Можна також оформити реструктуризацію Це зміна умов кредитного договору на лояльніші для позичальника з урахуванням його фінансового стану, що дає можливість сплачувати за кредитом.

Переваги реструктуризації:

Які можуть бути варіанти реструктуризації:

Щоб оформити реструктуризацію необхідно звернутися до фінансової установи з офіційною заявою про реструктуризацію.

Також фінансова установа може попросити надати документи, які підтверджують виникнення обставин за яких ви не маєте змоги платити за кредитом. Наприклад, це може бути:

Детальний пакет документів слід уточнювати у фінансової установи, в якій у вас оформлений кредит. Реструктуризація оформлюється підписанням договору, де зазначені нові умови кредиту.

Водночас на період дії воєнного стану та упродовж трьох місяців після його припинення або скасування банки, небанківські фінансові установи та колекторські компанії під час врегулювання простроченої заборгованості зобов’язані дотримуватися додаткових вимог щодо етичної поведінки, зокрема не взаємодіяти за власною ініціативою зі споживачем, що належить до захищеної категорії, та з його близькими особами.

До категорії захищених осіб віднесено:

Якщо такі особи не бажають під час дії воєнного стану та упродовж 90 днів із дня його припинення або скасування отримувати в будь-який спосіб нагадування про необхідність сплати чергового платежу за кредитом, їм (або їхнім близьким особам) варто:

Підтвердними документами про належність до захищеної категорії є:

Проте споживач, який втратив належність до захищеної категорії, зобов’язаний повідомити про це кредитодавця, нового кредитора упродовж 30 календарних днів із дня втрати належності до цієї категорії.

У разі порушення фінансовою установою ваших прав, звертайтеся до Національного банку України.