UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як українцям правильно подати заяву до Реєстру збитків: всі подробиці, щоб отримати компенсацію

Наразі розглядаються заяви від фізичних осіб щодо пошкоджених або зруйнованих об’єктів нерухомості.

З 2 квітня розпочато прийом заяв від фізичних осіб до Міжнародного реєстру збитків (МРЗ). Як цим скористатися, як правильно  подати заяву, а головне, як реально отримати кошти на компенсацію пошкодженого чи знищеного нерухомого майна? Відповіді на ці питання наводить член Ради з матеріальних активів Міжнародного комітету зі Стандартів оцінки (IVSC), президент фірми IRE (Ukraine) LLC та партнер «Томас & Сімонова» Людмила Сімонова у статті «Хто раніше подасть заяву до Міжнародного реєстру збитків, той швидше отримає відшкодування» на сайті ZN.UA.

Читайте також: Електронний реєстр військовозобов'язаного: яка відповідальність за відсутність реєстрації

На сьогодні заяви до МРЗ приймаються безоплатно й розглядаються в електронному вигляді. Їх можна подавати українською або англійською мовою, але робочою мовою для обробки заяв є англійська, — Реєстр здійснюватиме їхній несертифікований переклад.

Подати заяву фізособи можуть самостійно, без залучення юриста. А от держава Україна та юридичні особи зобов’язані використовувати свого представника.

Читайте також: Українці в «Дії» можуть подати заяву в міжнародний Реєстр збитків про зруйноване майно

Проте спочатку доведеться все заповнити в «Дії», адже заява до МРЗ надходить саме через цей застосунок. Тому вся інформація-документація, яку вимагає Реєстр, має щонайперше потрапити в «Дію». Після цього заявник отримає свій унікальний номер, номер заяви в Міжнародному реєстрі збитків і згенерований перелік інформації та доказів.

Наразі затвердженими є тільки правила для заяв категорії А3. Це і є заяви від фізичних осіб щодо пошкоджених або зруйнованих об’єктів нерухомості.

Читайте також: У Гаазі розпочне роботу Міжнародний реєстр збитків: скільки заяв подадуть українці

Правила подання заяв передбачають, що заявник може подавати їх у різних категоріях, але має вказати категорію, в якій він подає заяву. Тобто заявник може подати більш як одну заяву. Але всі вони мають стосуватися збитків, що виникли починаючи з 24 лютого 2022 року на території України в межах її міжнародно визнаних кордонів та є результатом агресії РФ.

У разі якщо заява відповідає всім вимогам, її включають до Реєстру. Звичайно, вона має містити інформацію та докази, а також перелік додаткової інформації та документів, що її підтверджують.

Раніше ми писали про те, що уряд привів у відповідність до законодавства порядок ведення Державного реєстру майна, пошкодженого або знищеного внаслідок російської агресії. А у травні 2023 року в Україні запрацювала програма «єВідновлення». Завдяки їй українці зможуть одержати кошти на ремонт житла, яке постраждало через військове вторгнення РФ.