Прогноз Національного банку України на короткотермінову перспективу відзначився точністю оцінки. Так, на останньому засіданні керівництво регулятора висловилось щодо викликів, котрі стоять перед економікою, повідомляє пресслужба НБУ.
"Ризики для інфляційного розвитку та курсової стійкості в умовах війни залишаються значними, а деякі навіть частково реалізувалися. Зокрема, відбулася затримка з наданням Україні зовнішньої фінансової допомоги, зберігається невизначеність щодо строків та обсягів подальших надходжень. Бюджети підтримки України на 2024 рік з боку ключових партнерів – ЄС та США – досі не затверджені", - зазначили у Нацбанку.
Там висловили сподівання, що ця проблема вирішиться впродовж наступних місяців. Фундаментом для цього, зокрема, є успішне виконання програми Міжнародного валютного фонду "Механізм розширеного фінансування" для України, котра розрахована на чотири роки і передбачає виплати в обсязі 11,6 млрд СПЗ або 15,6 млрд доларів.
Наразі міжнародні резерви України становлять близько 39 млрд доларів та є достатніми для збереження контролю над курсовою динамікою.
Однак затягування вирішення питання щодо міжнародного фінансування може негативно позначитися на очікуваннях, а отже, й зумовити додатковий попит на валюту. Відповідно НБУ має діяти зважено, щоб не зашкодити здобуткам із забезпечення курсової стійкості та помірної інфляції.
Нагадаємо, українська економіка за підсумками листопада у порівнянні з листопадом минулого року зросла на 4%. Загалом за січень-листопад до аналогічного періоду 2022 року зростання ВВП оцінюється на рівні 5,5%. Також ми писали про те, що країни Великої сімки погодили відтермінування виплати Україною держборгу до 2027 року. Щоправда, тоді ж наголосили на важливості збереження фінансових ресурсів.