UA / RU
Підтримати ZN.ua

Івано-Франківська облрада не дала добро на видобуток сланцевого газу на Прикарпатті

Опозиція провалила проект угоди з компанією Chevron про розподіл вуглеводнів, проігнорувавши вмовляння голови Міненерго Едуарда Ставицького. Депутати стверджують, що угода не враховує інтересів жителів Прикарпаття.

Депутати 3 і ТОВ "Надра Олеська".

Саме такого узгодження з органом місцевого самоврядування, на території якого будуть розроблятися родовища сланцевого газу, вимагає закон "Про угоди про розподіл продукції" (ст.11).

Як повідомляє кореспондент DT.UA, "за" проголосували лише 40 з 114 депутатів, в основному наближених до влади - від Партії регіонів, Народної Партії, Української партії, "Нашої України", а утрималися представники опозиційних фракцій.

Більшість прикарпатських депутатів не задовольнили аргументи присутнього міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького про те, що "для України головною перспективою є використання запасів газу з нетрадиційних джерел, зокрема сланцевого, газу з шельфу Чорного моря". Глава Міненерго також повідомив, що на "площі Олеська можна добувати за найпесимістичнішими прогнозами 5 млрд кубометрів газу на рік".

Сланцевий газ: "за" чи "проти"?

Міністр переконував, що до десяти років, на етапі експлуатаційного буріння, в Івано-Франківській області буде створено тисячі робочих місць, а в місцеві бюджети прийдуть додатково сотні тисяч гривень. За його словами, уряд, врахувавши зауваження робочої групи з доопрацювання проекту Угоди, готовий залишати на Прикарпатті до 10 відсотків видобутого газу на рік.

Високий гість намагався розвіяти тривогу місцевих повпредів тим, що "не відома жодна аварійна ситуація при розробці родовищ сланцевого газу міжнародними компаніями, у тому числі компанією Chevron". А щоб уникнути ризиків забруднення джерел питної води і природоохоронних територій, уряд зменшив площу Олеську (Львівська та Івано-Франківська області) для розробки родовищ сланцевого газу майже вдвічі - із заявлених раніше 13 тисяч квадратних кілометрів до 6,3 тисяч, з яких менше 3 тисяч - на території Прикарпаття.

Опозиційні депутати, зокрема представники "Батьківщини" та "Свободи" піддали нищівній критиці проект Угоди. Вони запитували представників уряду, чому регіональній робочій групі не було надано позитивний висновок державної екологічної експертизи проекту, проведення якої вимагає закон "Про угоди про розподіл продукції".

Депутати наполягали, щоб Угода максимально враховувала інтереси краю. Для цього, за їх словами, Івано-Франківська облрада в особі комунального підприємства "ПрикарпатьеСланцГаз" повинен мати частку в Угоді не менше 25% і мати можливість створити позабюджетний фонд для розвитку громад.

Стурбованість викликало й те, що згідно з проектом Угоди, держава відмовляється від імунітету для цілей Угоди. Тобто, якщо інвестор порушує законодавство або положення Угоди, то держава звертається не в українські суди, а в Стокгольмський арбітражний суд. Таким чином, місцевим громадам, у разі порушення своїх прав, доведеться захищати себе в Стокгольмі.

Але найбільшу стурбованість викликали ризики, пов'язані з розробкою родовищ сланцевого газу. Голова постійної комісії облради з питань екології, раціонального природокористування, рекреації та розвитку туризму Андрій Троценко у розмові з кореспондентом ZN.UA узагальнив їх: "На Олеську площу припадає 70% питної води Прикарпаття. Якщо вона буде забруднена, регіон очікує екологічне лихо. Свердловини не будуть знаходитись на об'єктах природно-заповідного фонду. Але горизонтальне буріння, передбачене в Угоді, може зачепити".

Незважаючи на це, міністр Едуард Ставицький упевнений, що після більш ретельного опрацювання Угоди, узгодження багатьох питань з інвестором, Івано-Франківська обласна рада схвалить цей важливий документ і на Олеській площі розпочнеться підготовка до розвідувального буріння. !zn

Читайте також:

Олланд пообіцяв не допустити видобутку сланцевого газу у Франції

Chevron має намір вкласти 25 млрд дол. у видобуток сланцевого газу на Олеській площі

Кабмін направив договір з Chevron на погодження місцевої влади