UA / RU
Підтримати ZN.ua

Іпотека в Україні: банкіри розповіли, як змінилися позичальники та попит на житло

Позичальники помолодшали, а більшість сімей, що беруть іпотеку - без дітей.

Кредитами на житло в Україні дедалі частіше почали цікавитися молоді сім’ї, у яких немає дітей. Хоча до повномасштабної війни ситуація була протилежною. Про це розповіли банкіри під час круглого столу «Чи реанімується в Україні іпотечне кредитування», пише Finclub.

Крім того, позичальник молодшає. Так, на даний час за іпотечними кредитами частіше звертаються чоловіки віком від 25 до 34 років.

«Стосовно складу сім’ї, то це зовсім молоді сім’ї, бо більшість навіть не мають неповнолітніх дітей», – розповів директор департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку Максим Ярославський.

В Сенс Банку також підтвердили, що позичальник змінився. «Профіль позичальника змінився: тепер він інший, ніж був до війни. Позичальник став набагато молодшим, – каже директорка департаменту іпотечного кредитування Сенс Банку Орися Юзвишин. – Це сім’я з двох осіб, а до війни це було три-чотири. Зазвичай у них ще немає дітей. Це молоді сім’ї, які дуже швидко купують житло через іпотеку».

Директорка з роздрібного бізнесу Банку Кредит Дніпро Катерина Мелеш каже, що типовий портрет позичальника відрізняється в залежності від іпотечної програми: чи це державна програма «єОселя», чи стандартні ринкові програми банків. «Якщо в «єОселі» більш молодий позичальник, то в стандартних програмах більш зрілі клієнти – від 27 до 50 років, які мають більш стабільний дохід, мають власний внесок на придбання іпотеки і планують її погасити достроково», – наголосила вона.

Погашення іпотеки достроково економить позичальникам кошти на сплаті відсотків. «Це підприємці, фахівці IT-сфери, менеджери середньої ланки, працівники державних установ. Переважно розглядають купівлю 1-2-кімнатної квартири чи приватного будинку, – сказала Катерина Мелеш. – Є запити в нас і на кредити на будівництво індивідуальних будинків. Ми пропонуємо такий продукт під заставу нерухомості. Десь 10-15% запитів отримуємо саме на будівництво індивідуальних будинків».

Повідомлялось, що ціни на квартири в Києві продовжують зростати порівняно з початком 2023 року. У новобудовах вартість одного квадратного метру коливається від 900 до 2 600 доларів. А найдешевша квартира на вторинному ринку в столиці коштуватиме від 31 тисячі доларів.