Основні проблеми в інвесторів в Україну виникає при підключенні їхніх підприємств до енергопостачання (газу, електроенергії, води) та виділення земельної ділянки. Саме з такими питаннями найчастіше звертаються підприємці до урядової установи UkraineInvest (UI), розповідає директор Сергій Цивкач.
За його словами, землю отримати складно, оскільки якщо її вже переведено під промислове призначення, то там або заплановано будівництво об'єкта, або роботи з його зведення вже ведуться.
"Тому інвестору пропонують сільськогосподарську землю і, якщо вона не має особливо цінного с/г статусу, її можна перекласти. Але процедура переведення триває від 9 до 12 місяців. Інвестору важко зрозуміти, чи отримає він землю чи ні", - пояснив Цивкач.
У UI зазначають, що крім електроенергії та інших умов ведення бізнесу інвестори оцінюють:
- характеристики робочої сили (фонд оплати праці, наявність кваліфікованих кадрів, ефективність системи бронювання ключових військовозобов'язаних від мобілізації тощо);
- своєчасність бюджетного відшкодування узгоджених сум з ПДВ;
- середню вартість земельних ділянок;
- вартість та тривалість підключення інших об'єктів суміжної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв'язку, засобів тепло-, газо-, водопостачання, інженерних комунікацій, залізничних доріг тощо);
- можливість отримання права користування надрами.
Крім дефіциту рівних можливостей, пострадянський капіталізм був вороже налаштований до іноземних інвестицій, що ми бачили і в приватизаційних аукціонах Фонду державного майна, і в секторі приватної інвестиційної діяльності. Докладніше читайте у матеріалі - "Війна - це трагедія, але військова економіка - це можливість".