Незважаючи на встановлену в законопроекті №2178-10 заборону продажу землі іноземцям, вони зможуть купувати українську землю в будь-яких обсягах з першого дня вступу в дію закону. Про це у своєму тексті для ZN.UA пише експерт Вячеслав Ільченко.
Досить перерахувати основні схеми:
- Юридична особа. Хоча в законопроекті у статті 130 прямо заборонені купівля землі іноземними юридичними особами та участь іноземців в українських юрособах, ризик зберігається. Нещодавно підвищили штраф за нерозкриття бенефіціарів до 51 тис. грн, але механізму примусового розкриття кінцевих вигодонабувачів (станом на 2019 рік тільки 25% юросіб розкрили їх) немає, так що штраф може розглядатися як частина витрат на землеволодіння. Порівняно з вигодою від спекуляцій землею це невисока ціна. А отже, схема з викупом іноземцями корпоративних прав українських юросіб запрацює.
- Подвійне громадянство. В Україні немає способу визначити, чи має особа тільки українське громадянство, а узгодження множинної юрисдикції власника до закону не внесено.
- Афіляція. Особа може керувати землею за спеціально укладеною угодою в інтересах іноземної корпорації ("компрадорська угода"). Вона може входити в мережеву структуру, а також накопичувати у себе землі більше 100 гектарів.
- Передача майнових прав за дорученням. Варіант довірчої власності законопроект №2178-10 не розглядає, між тим довірчий власник є окремою категорією (стаття 89 Земельного кодексу), на яку обмеження не накладаються. Так що це може бути як іноземець, так і юридична особа-нерезидент, а лімітів такого довірчого володіння немає.
Таким чином, норма про схвалення на референдумі продажу землі іноземцям недієва. Іноземці зможуть купувати землю з першого дня дії закону.
Про інших схемах, що створюються навколо новоствореного ринку землі, читайте в тексті Вячеслава Ільченко "Монетизація" землі" ZN.UA.