Поки в Росії радіють падінню темпів інфляції, в ЄС вважають, що все йде за планом, і економіка РФ почала падіння.
Так, у травні річна інфляція в Росії уповільнилася вперше з лютого. Так, з 28 травня до 3 червня, згідно з доповіддю Мінекономіки, її рівень «пригальмував» до 17,02% порівняно з 17,35% тижнем раніше. І якщо у квітневому прогнозі Центробанк РБ очікував інфляцію за підсумками року на рівні 18–23%, то тепер ЦБ прогнозує, що до кінця року вона становитиме 18–20%.
17% – це багато чи мало?
Як повідомив нещодавно російський "Перший канал", на тлі рекордної інфляції в ЄС, санкції проти РФ дають зворотний ефект: "Через рекордну інфляцію - у квітні вона досягла 7,5%, уп'ятеро більше, ніж минулого року, жителі Європи тепер економлять навіть на продуктах харчування та з подивом дивляться репортажі з Росії про життя в умовах санкцій”.
Проте інфляція у країнах єврозони у квітні склала 7,5%, звітував Євростат. Хоча рік тому, у квітні 2021 року, вона була в рази нижчою – 1,6%. Однак у єврозоні є лише одна країна, в якій у квітні інфляція була вищою, ніж у Росії, - це Естонія. Ціни там зросли на 19%. До речі, прогнози щодо інфляції в єврозоні також не обіцяють для ЄС катастрофи. Єврокомісія чекає інфляцію на рівні 6,1% у 2022 році, а потім – до 2,7% у 2023 році.
Важливий момент
Інфляція – це не найстрашніше. І її уповільнення РФ не допоможе. У РФ скорочується виробництво та економіка (коли ніхто нічого не купує, тож ціни й не зростають). Світовий банк 7 червня опублікував прогноз, згідно з яким економіка Росії впаде на 8,9% у цьому році та на 2% у 2023 році. Як пояснили експерти СБ, події в Україні підривають «ділову активність, інвестиції, а також торгівлю в короткостроковій перспективі, тоді як відкладений попит нанівець сходить, а бюджетні та монетарні стимули згортаються».
При цьому експерти припустили, що падіння може бути ще суттєвішим, якщо європейські уряди продовжуватимуть дії щодо зменшення обсягу імпорту російських енергоресурсів. А вчора стало відомо, що Євросоюз підписав угоду з Ізраїлем та Єгиптом про постачання ізраїльського газу до ЄС.
Що буде з інфляцією у РФ далі?
Є два варіанти розвитку подій, про які говорять експерти :
- Перший варіант. Друга хвиля інфляції. Оскільки запаси імпортних товарів закінчуються, а нове постачання вже йтиме через паралельний імпорт, тобто поставлятимуть не виробники, а різні посередники. За різними оцінками ціни можуть зрости на 20-60%.
«Ми не бачимо відновлення обсягів імпорту. По ряду товарів може виникнути дефіцит, ціни на них зростатимуть, і ми можемо отримати прискорення інфляції», - прогнозує головний економіст "Уралсибу" Олексій Девятов.
- Другий варіант. Інфляція знижуватиметься, а разом із нею падатиме економіка.
"Зі слабшаючим споживчим попитом і рублем, що зміцнюється, навіть з урахуванням екстраординарних умов напевно ситуація з інфляцією стабілізується", - економіст "Райффайзенбанку" Станіслав Мурашов.
Що краще?
Будь-який сценарій із названих веде до падіння економіки. Тут питання про «погано» чи «дуже погано». Втім, президент Володимир Путін РФ нещодавно пообіцяв, що через 10 років у Росії буде краще жити: «А це врешті-решт має привести до покращення якості життя».