UA / RU
Підтримати ZN.ua

Імпорт електроенергії: два великі торгівельні центри відмовились від генераторів та перейшли на іноземний ресурс

Використовувати генератори стає невигідним. 

У червні поточного року Україна імпортувала рекордний за останні 10 років обсяг електроенергії з країн Євросоюзу. Одна з причин - забезпечити стабільність бізнесу під час тривалих відключень світла. Зокрема два великі торговельні центри перейшли на імпортну електроенергію через критичні відключення світла до 12 годин на добу. Про це пише NV Бізнес.

За даними Укренерго, 80% імпорту електроенергії здійснює бізнес.

В липні 2024 року два великі торговельні центри – Respublika Park і Gulliver – перейшли на імпортну електроенергію. Технічний директор БФК Gulliver Сергій Кекух пояснив, що через відключення світла до 12 годин на добу навіть перехід на дизельні генератори не міг забезпечити роботу вентиляції та кондиціювання. 

SEO ТРЦ Respublika Park Юлія Щаслива зазначила, що перехід на імпортну електроенергію був стратегічним кроком для забезпечення стабільності бізнесу та підтримки енергетичної системи України.

Нюанси  

Імпорт електроенергії з ЄС до України значною мірою залежить від доступної інфраструктури і цін на європейському ринку. Так, імпорт електроенергії обходиться бізнесу на 25-30% дорожче за українську електроенергію. Проте останнім часом ціни в Україні зрівнялися з європейськими через значний дефіцит і постійне підвищення цін в межах прайс-кепів.

У 2023 році більшість дрібного та середнього бізнесу використовували генератори для забезпечення електроенергією під час відключень. Проте після підвищення акцизів на пальне вартість генераторів зросла, що зробило імпорт електроенергії привабливішим варіантом. За оцінками експертів, вартість кіловат-години електроенергії, виробленої генераторами, вдвічі перевищує вартість імпортної електроенергії.

Читайте також: Якщо в Україну повернеться 30-градусна спека, можуть повернутися і відключення світла — Кудрицький

Нагадаємо, кілька місяців тому було внесено зміни в постанову Кабміну № 611 щодо умов імпорту, що збільшує ліміт його використання до 80% від загального обсягу. У такий спосіб держава стимулює підприємців збільшувати імпорт іноземного ресурсу.