UA / RU
Підтримати ZN.ua

Граничні ціни на нафту забирають невеликий шматок доходів Росії

Зниження граничної ціни на російську нафту до 25-35 доларів за барель майже повністю зупинить надходження до бюджету РФ.

Обмеження цін та ембарго Європейського союзу на більшу частину російської нафти скоротили доходи Москви від викопного палива, але Кремль все ще заробляє значні кошти для фінансування війни в Україні, тому що обмеження у 60 доларів за барель було "надто м'яким", заявили в середу фінські дослідники, пише AP NEWS.

Поєднання обмеження, введеного Групою семи провідних демократій, і заборони ЄС обходиться Росії приблизно в 160 мільйонів євро (171,9 мільйона доларів) на день, йдеться у дослідженні Центру досліджень енергетики та чистого повітря в Гельсінкі, присвяченому першим тижням дії санкцій, які вступили до чинність 5 грудня.

Але Росія , як і раніше, отримує 640 мільйонів євро на день від викопного палива, що менше, ніж 1 мільярд євро на день з березня по травень 2022 року, але ще дуже багато.

Росія втрачатиме ще 120 мільйонів на день, починаючи з 5 лютого, коли ЄС заборонить імпорт нафтопродуктів, таких як дизельне паливо, основним постачальником якого є Росія. У результаті до лютого доходи Москви скоротяться до приблизно 520 мільйонів євро на день.

Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив у середу, що він ставитиметься до таких оцінок скептично.

Пєсков зазначив, що у разі зниження ліміту "Росія зробить усе, щоб захистити свої інтереси", додавши, що "Росія балансуватиме свої інтереси, і ринок дозволить це зробити".

Міністр фінансів Росії Антон Силуанов заявив у вівторок на засіданні кабінету міністрів, що доходи минулого року виявилися вищими за заплановані завдяки тому, що ціни на нафту і газ перевищили очікування. Він сказав, що уряд використав додаткові доходи для збільшення соціальних витрат.

Читайте також: Обвал цін на російську нафту: Мінфін РФ вдвічі збільшив прогноз щодо «дірки» у бюджеті

Дослідницька група заявила, що Росії вдалося отримати 3,1 млрд євро доходів від продажу нафти за граничної ціни, а також 2 млрд євро податкових надходжень. Зниження граничної ціни до 25-35 доларів за барель майже повністю усуне податкові надходження, оскільки ціна буде набагато ближчою до собівартості видобутку нафти в Росії.

Перші раунди санкцій здебільшого не блокували постачання нафти та природного газу. Це пояснюється тим, що Європейський Союз значною мірою залежав від російського викопного палива для забезпечення своєї економіки, а також тим, що різке підвищення цін на енергоносії на початку конфлікту сприяло зростанню інфляції у Європі та США.

Група семи провідних демократичних держав запропонувала обмеження ціни як рішення, що дозволяє зберегти потік російської нафти в інші регіони світу та уникнути різкого підвищення цін на енергоносії, але скоротити доходи Кремля.

Обмеження забезпечується шляхом заборони страховикам, переважно розташованим у країнах, обробляти поставки російської нафти за ціною, перевищує встановлений предел. Нафтове ембарго ЄС блокує основну частину російської нафти - ту, що постачається танкерами.

Зниження ліміту може мати непередбачувані наслідки, оскільки президент Володимир Путін заявив, що Росія не продаватиме нафту країнам, що підкоряються ліміту, і ця загроза не матеріалізувалася, оскільки ліміт вищий за ринкову ціну.

Однак нафтові ринки зараз не надто зосереджені на потенційній втраті російської нафти за слабкого попиту через уповільнення світової економіки та падіння цін.

У середу віце-прем'єр Росії Олександр Новак заявив, що російські нафтотрейдери стикалися з вимогами враховувати граничну ціну під час укладання нових контрактів, але вони встояли.

Новак повідомив Путіну, що російська нафта в січні продавалася з великим дисконтом через вищі транспортні витрати, але стверджував, що це тимчасове явище.

"Дісконт — це головний ризик зараз, — сказав Новак Путіну з відеозв'язку. — Другий — це ембарго на постачання нафтопродуктів та обмеження цін. Ми вживемо всіх необхідних заходів, щоб забезпечити постачання на нові ринки, а також логістику та транспортування".

Путін сказав Новаку, щоб той доповів йому про конкретні пропозиції.

"Нам потрібно стежити за знижкою, щоб переконатися, що вона не створює проблем для бюджету", - сказав Путін.

Дослідницький центр, який підготував оцінку, закликав запровадити обмеження на продаж старих танкерів, щоб не дати Росії, її союзникам та пов'язаним з ними трейдерам зібрати запасний флот для обходу обмеження цін на нафту, а також посилити покарання за ухилення від обмеження шляхом збільшення штрафів.

Нагадаємо, ЄС планує обговорити з країнами Великої сімки (G7) десятий пакет санкцій проти РФ. Про це повідомив у понеділок, 9 січня, постійний представник Швеції при ЄС Ларс Даніельссон. За його словами, необхідно переглянути рівень граничної ціни на закупівлю російської нафти. ЄС має також переглянути вже чинні санкції проти Росії.