1 січня Хорватія з населенням 4 мільйони людей стане 20 країною, що перейшла на євро, а також увійде до Шенгенської зони.
На думку економістів, перехід з куни має принести користь, тому що від єдиної валютної зони у Хорватії залежить більше половини зовнішньої торгівлі, двох третин прямих іноземних інвестицій та приблизно 70% туризму, пише FT.
Це також буде символічним стимулом для європейської єдності, оскільки Росія намагається підірвати її своєю війною проти України. Президент Європейського центрального банку Крістін Лагард назвала це доповнення "вотумом довіри зоні євро" і заявила, що Хорватія виграє від "щита євро".
Перехід на євро буде природним кроком для країни, де на єдину валюту вже припадає половина всіх банківських депозитів і 60% усіх кредитів - більше, ніж у будь-якій країні за межами єврозони.
«Хорватія – це країна, яка отримає найбільший прибуток від вступу до єврозони, оскільки це усуне валютний ризик. Валютний ризик у Хорватії найвищий», - сказав Борис Вуйчич, який керує хорватським Центральним банком.
За його словами, Хорватія має валютні резерви у розмірі 27 мільярдів євро — 40 відсотків її валового внутрішнього продукту, — хоча приєднання до євро означає, що їй «і близько не знадобиться стільки».
Переваги євро «найпомітніші під час кризи», підкреслив Вуйчич, вказавши на недавній тиск з боку продавців угорського форинту, польського злотого та чеської крони. "Їм довелося втрутитися і значно підвищити відсоткові ставки, а прибутковість їх 10-річних державних облігацій зараз становить від 5 до 8,5%", - сказав він.
При цьому прибутковість 10-річних облігацій Хорватії склала близько 3,5%, що нижче, ніж в Італії та Греції, і трохи вище, ніж в Іспанії, хоча країна ще не приєдналася до євро. "Існує величезний ефект довіри", - сказав Вуйчич, який з січня отримає можливість голосувати за політичні рішення ЄЦБ.
Він визнав ризик того, що хорватські споживачі звинувачуватимуть запровадження євро у високій інфляції, яка минулого місяця досягла 13,5%. Проте в середньому країни, які перейшли на євро, зазнали зростання інфляції всього на 0,2–0,4 процентних пункти, хоча й у періоди нижчого зростання цін.
Щоб підвищити прозорість ціноутворення, магазини в Хорватії з вересня мають відображати вартість товарів як у кунах, так і євро, і робитимуть це до кінця 2023 року. Підприємствам погрожують штрафами, якщо ті спробують скористатися переходом для підняття цін.
Центральний банк залучив армію для охорони близько 40% монет кун, які, як очікується, обміняють на євро. "Це майже вага Ейфелевої вежі", - сказав Вуйчич. Монети планують здати на метал через три роки.
Раніше на євро перейшла Болгарія.