UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Хліб Інвестбуд» перепродав посередникам майже все «екпортоване» ним зерно

Результат експорту у 877 тис. тонн, про який відзвітував «Хліб Інвестбуд», потрібно сприймати з принциповим застереженням: велику частину цього обсягу було продано в українському порту зернотрейдерам на умовах FOB.

Рекордні для першого року роботи результати експорту «Хліб Інвестбуду» не означають, що компанія зуміла вийти на світовий ринок зерна. Більша частина зерна, яке експортувала компанія «ХлебІнвестбуд», була реалізована на умовах FOB традиційним покупцям сільгосппродукції в Україні - транснаціональним зернотрейдерам, пише газета "Дело" у середу, 11 травня.

За умовами продажу FOB (Free On Board) продавець зобов'язаний доставити товар у порт і завантажити на вказане покупцем судно; витрати з доставки товару на борт судна лягають на продавця. Ризик випадкового псуання майна або його пошкодження покладається на продавця - до моменту перетину товаром борту судна, і на покупця - із зазначеного моменту. Право власності на товар переходить від продавця до покупця одночасно з переходом ризику.

При цьому експорт все одно вважається здійсненим компанією-продавцем, хоча фактично зерно ще не залишило територію України. Тому подані компанією дані про експорт 877 тис. тонн зерна цілком коректні. Однак при цьому велика частина цього обсягу пішла не кінцевому покупцеві, а посередникам-зернотрейдерам, проти яких так ревно виступав уряд.

Згідно з наданими «Хліб Інвестбуд» даними, за підсумками двох розподілів у 2010/2011 маркетинговому році компанія отримала експортні квоти загальним обсягом 877072,41 тонн, у тому числі на вивіз пшениці - 224048,50 тонн, кукурудзи - 653023,91 тонн. «Згідно з отриманими квотами експортні поставки пшениці і кукурудзи здійснені ТОВ «Хліб Інвестбуд» у повному обсязі» - йдеться в повідомленні компанії.

Даних про те, яку частину з цього обсягу було продано на FOB, у компанії не надали. Про те, як саме відбувався експорт таких істотних обсягів зерна, виданню розповіли декілька учасників ринку. Експерти відзначають, що лише завдяки продажу на FOB зернотрейдерам компанії вдалося реалізувати виділені квоти: «На традиційні для України ринки збуту вони нічого не вантажили» - зазначив один з учасників ринку. Експерти розходяться лише в оцінці обсягів зерна, які ХІБ продав таким чином - оцінки різняться від «дві третини» до «практично все». Самі зернотрейдери офіційно не коментують факт купівлі зерна у «ХлебІнвестбуда».

Забезпечити експорт майже 1 млн тонн зерна для новоствореної компанії у перший рік роботи - завдання практично непосильне на висококонкурентному світовому ринку. «Безумовно, новій компанії в перший рік роботи дуже складно вийти на кінцевого покупця» - говорить директор компанії «Валар» Юрій Гордейчук. При цьому «Хліб Інвестбуд» виконував і прямі постачання зерна покупцям - проте в основному це були постачання в рамках міжурядових домовленостей. Ринки збуту - Росія, Грузія і Вірменія. Раніше озвучувався обсяг постачань в рамках таких домовленостей у розмірі 300 тис тонн пшениці і кукурудзи.

"Хліб Інвестбуд" є компанією з державною часткою участі. ТОВ "Хліб Інвестбуд" позиціонує себе як структурний підрозділ Державної продовольчо-зернової корпорації. ДПЗКУ належить 41% частка у статутному фонді ТОВ.

«Хліб Інвестбуд» двічі подавав заявку на отримання квот на експорт зерна, і двічі міжвідомча комісія виділяла компанії квоту. При другому розподілі квот (11 січня) компанії дісталися максимальні обсяги і "кукурудзяної", і "пшеничної" квоти.