UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава Єврокомісії вважає, що прибутки від заморожених активів РФ треба використовувати на купівлю зброї для України 

Її заява вперше пов'язала використання заморожених російських активів з потенційною закупівлею зброї.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що прибутки від заморожених російських активів мають бути використані на закупівлю зброї для України. Про це повідомляє FT.

Читайте також: Європа повинна використовувати російські активи для підтримки України — міністерка фінансів Литви

Ця пропозиція є черговою ідеєю щодо того, як використати близько 300 мільярдів євро російських суверенних активів, заморожених союзниками по G7 у відповідь на повномасштабне вторгнення Москви в Україну, на тлі відсутності консенсусу щодо законності використання цих коштів і найбільш прийнятного способу зробити це.

"Настав час розпочати розмову про використання непередбачених прибутків від заморожених російських активів для спільної закупівлі військової техніки для України", - сказала вона у середу, 28 лютого.

Її заява вперше пов'язала використання заморожених російських активів з потенційною закупівлею зброї і пролунала на тлі зростання розбіжностей між західними союзниками щодо того, як підтримувати Україну.

Дискусії щодо фонду ЄС, який використовується для відшкодування витрат урядам, що постачають зброю Україні, також застрягли через розбіжності щодо правил, які регулюють роботу цього фонду. Франція заявила, що гроші ЄС повинні використовуватися для закупівлі зброї, виробленої в країнах Союзу.

Читайте також: Чому Захід повинен заарештувати активи Центрального банку Росії — The Telegraph

Паралельно країни ЄС намагаються зібрати 1,5 млрд євро на закупівлю зброї іноземного виробництва для України в межах ініціативи, яку очолює Чехія.

Ситуація стає все складнішою, оскільки Україна попереджає союзників про нестачу боєприпасів.  

США наполягають на тому, щоб їхні союзники по G7 конфіскували близько 300 млрд євро заморожених російських активів, більшість із яких зберігаються у Бельгії. Але країни ЄС, як і раніше, стурбовані ризиком відплати з боку Москви.

ЄС зосередився на прибутках від 191 млрд євро російських державних активів, які накопичуються в міру того, як цінні папери досягають терміну погашення, а бельгійський центральний депозитарій Euroclear реінвестує їх. Минулого місяця країни Союзу домовилися відкласти ці прибутки на окремому рахунку як перший крок до виділення їх Україні. За оцінками Єврокомісії, це може приносити близько 3 млрд євро на рік, залежно від відсоткових ставок. 

Однак щодо конфіскації прибутків залишаються сумніви, і такі країни, як Франція, Німеччина та Італія, закликають до обережності. Для прийняття рішення про використання цих прибутків необхідна одностайність 27 країн-членів ЄС.

Оголосивши про свій намір балотуватися на другий термін як глава Єврокомісії, фон дер Ляєн зробила оборону центральною частиною своєї передвиборчої кампанії. У середу вона заявила, що "особисто підтримує" призначення комісара з питань оборони. Фон дер Ляєн також привітала обіцянку Європейського інвестиційного банку збільшити інвестиції в оборону і закликала державних та приватних кредиторів підтримати оборонну промисловість ЄС.

Читайте також: У Мінфіні США закликають союзників шукати спосіб передачі Україні заморожених російських активів

Детальніше про те, скільки є доходів від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідала Тетяна Хутор у статті “Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?”.