UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гетманцев пояснив рекордний дефіцит зведеного балансу України та волатильність на валютному ринку

В НБУ очікують, що ситуацію дуже скоро нормалізується.

Дефіцит зведеного платіжного балансу України у травні поточного року досяг $3,42 млрд. Це найбільшим місячним дефіцитом від початку повномасштабного вторгнення російських військ. Раніше найгірший результат був у червні 2022 року – $2,05 млрд.

Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів та податкової політики Данило Гетманцев із посиланням на дані Нацбанку.

Він пояснив, що основна причина розширення негативного сальдо зведеного балансу у травні – низькі, майже відсутні, обсяги надходжень міжнародної допомоги (лише $20 млн від Світового банку) і при цьому стійкий зовнішньо-торгівельний дефіцит.

"Як наслідок у травні ми отримали: "мінус" $1,64 млрд по рахунку поточних операцій (в тому числі "мінус" $2,81 млрд по зовнішній торгівлі), "мінус" $1,83 млрд по фінансовому рахунку, що обумовлюється виведенням валюти за рахунок операцій приватного сектору (бізнесу і населення)", – зазначив він.

Як результат, посилення девальваційного пресингу та волатильності на валютному ринку, які спостерігались у другій половині травня.

Загалом за перші п’ять місяців 2024 року дефіцит платіжного балансу склав $1,56 млрд.

Однак Нацбанк прогнозує, що ситуація покращиться – очікується невеликий дефіцит платіжного балансу у сумі $1 млрд у першій половині року, та $0,3 млрд за підсумками всього року. Відтак валютний ринок також має стабілізуватись.

Читайте також: Курс валют: Нацбанк вкладається максимально, щоб утриматися на поточному рівні

Гривня втрачає свої позиції. Лише за травень офіційний курс гривні знизився на 2,2%, а за 5 місяців поточного року долар подорожчав до гривні приблизно на 10%. Тобто всі імпортні товари за неповні пів року подорожчали, як мінімум, на 10%. Про це читайте у статті Артура Федорчука для ZN.UA - «Дохідність гривневих депозитів наближається до нуля не тільки через долар по 41 гривні».