UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гонтарєва порадила Зеленському реформувати судову та правоохоронну системи

За її словами, оскарження в судах націоналізації Приватбанку є "свавіллям" і "неподобством".

Колишній керівник Нацбанку Валерія Гонтарєва порадила переможцю виборів президента Володимиру Зеленському реформувати судову та правоохоронну системи, щоб зберегти позитивні результати у фінансовому і банківському секторах. Про це вона сказала в інтерв'ю "Голосу Америки".

Гонтарєва вважає, що сьогодні "на макроекономічному рівні усе гаразд", але проблема полягає в тому, що "в Україні немає верховенства закону, немає законів, ніхто їх не виконує".

"Це все (реформи в банківській і фінансовій сферах, – ред.) можна розвернути назад, і це – найбільший виклик в Україні. Як це зробити, які пропозиції дати панові Зеленському, я не знаю, тому що якщо цього не було зроблено досі, то мені важко сказати, що він може зробити сьогодні", - сказала Гонтарєва.

Стан української фінансової системи до початку її роботи в 2014 році вона описала як "жах, колапс і перфектний шторм".

"А після того почалася ще й реальна війна, коли 15% нашого ВВП ми втратили і ще 10% нашої території. Один рік у мене не було ні одного вікенду, і я спала не більше п'яти годин на добу. Це було жахливий час. Але в професійному відношенні для мене особисто це був великий прорив", - розповіла екс-керівник НБУ.

При цьому, за її словами, вдалося провести ряд реформ.

"Ми перейшли на гнучкий валютний курс. Ми ввели нову фінансову політику щодо інфляції. Ми розчистили банківський сектор. Ми реформували центральний банк в потужний інститут", - сказала Гонтарєва.

Вона підкреслила, що одним з найважливіших її рішень на посаді була націоналізація Приватбанку, а спроби одного з колишніх власників, Ігоря Коломойського, оскаржити це рішення в судах назвала "свавіллям" і "неподобством".

Нагадаємо, що ГПУ в понеділок розмістила на своєму сайті повістки екс-главі Адміністрації Президента Борису Ложкіну, заступнику глави АП Олексію Філатову, Валерії Гонтаревій, екс-голові Мінприроди та власнику газодобувної групи Burisma Миколі Злочевському, співвласнику інвестгрупи ICU Костянтину Стеценку. Їх викликали для вручення повідомлення про підозру і проведення допиту в якості підозрюваних у рамках кримінальної справи щодо Курченка.

Наприкінці березня прокурор Костянтин Кулик розіслав поштою повідомлення про підозру у справі Курченка Ложкіну, Гонтаревій і Філатову. У ГПУ потім пояснили, що Кулик порушив норми процесуального законодавства, тому згадані соратники Петра Порошенка не вважаються підозрюваними. А також додали, що правову оцінку діям Кулика буде давати Держбюро розслідувань.

Президент Петро Порошенко, в свою чергу заявив, що Кулик спершу відвідав Ізраїль, де живе олігарх Ігор Коломойський, і вже потім виписав повідомлення про підозру соратникам глави держави.

Стосовно Кулика почала перевірку Генеральна інспекція ГПУ. Вона встановила, що зміни до ЄРДР вносилися Куликом близько 5 ранку 28 березня.