UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гонтарева обіцяє посадити власника "Банк Михайлівський" у в'язницю на 5 років

Регулятор оперативно зреагував на махінації менеджмента банку, вважає глава НБУ.

Керівництву і власнику збанкрутілого "Банку Михайлівський" загрожує кримінальна відповідальність – до п'яти років позбавлення волі за те, що вони зробили, повідомила глава Національного банку України Валерія Гонтарева.

"Вони просто підвели себе під кримінальну відповідальність... Пан (Віктор) Поліщук, пройдисвіт (власник банку – ред.), буде відповідати за законом", - сказала Гонтарева в інтерв'ю "Українській правді", підкресливши, що "документи в правоохоронні органи вже вислані".

За її словами, і Поліщуку (незважаючи на те, що він постфактум повідомив про нібито продаж банку), так і Ігорю Дорошенку (голова правління банку, який звільнився напередодні – ред.) загрожує до 5 років позбавлення волі. "Тому що все було сплановано", - підкреслила глава НБУ.

Гонтарева також розповіла, "як це все відбувалося":.

"Банк був віднесений до категорії проблемних ще в минулому році. Для банку також була розроблена програма, яку вони повинні були виконати, в якій чітко все розписано.

Ми з керівником банку, паном (Ігорем) Дорошенко, спілкувалися і попереджали, що є шанс потрапити під кримінальну відповідальність, якщо банк буде робити щось незаконне.

Тепер можна констатувати факт – банк потрапив (і менеджмент банку, акціонери банку) під кримінальну відповідальність. Про що вже у всі правоохоронні органи нами подані всі документи.

Що ж зробив банк? Звільняється пан Дорошенко, вранці нам це стає відомо зі ЗМІ. Він навіть напередодні нам нічого не повідомив.

У цей момент банк був проблемним і перебував на особливому моніторингу з боку Національного банку. Крім того, у нас там постійно перебував куратор.

З ранку куратору кажуть, що операційна система банку не працює з технічних причин. Це означає, що куратор не може нічого побачити в системах, він не може побачити, що банк робить.

Куратор нам це негайно повідомляє, потім ми ще дізнаємося, що несподівано звільнився Дорошенко і розуміємо, що відбувається щось дивне. Ми тут же відключаємо банк від системи СЕП і перекриваємо можливості вивести гроші за межі України...

Коли тільки з'явилася інформація про те, що у них відключений операційний день і звільнився менеджмент, ми заблокували їх коррахунок, ми ще туди відразу ж відправили Фонд гарантування", - розповіла Гонтарева.

Також глава Нацбанку пояснила, що робив менеджмент банку, щоб збільшити навантаження на Фонд гарантування вкладів: "Що вони робили? Вони робили проводки в балансі. Була компанія, яка приймала депозити, користуючись фінансовою неграмотністю наших людей. Ця компанія залучала депозити окремо від банку, тому що "Михайлівському" була поставлена стеля на залучення депозитів. Тому вони відкрили компанію, стали за неї залучати гроші населення. Ця компанія знаходилася зі своїми рахунками зовсім в іншому банку, ми це виявили і попередили керівництво того банку.

В цей день, коли вони в своєму банку "Михайлівський" відключили повністю всі свої системи, вони вчинили проводку в балансі з компанії на банк. Вони зробили на 5 тисяч проводок в балансі і записали 1 млрд гривень собі в пасив. Фондом гарантувалося 1,6 млрд гривень вкладів і вони, зовсім нелегально, додали туди ще цей мільярд.

Ми це оскаржили і баланс у них з цими даними не прийняли. Що робиться з іншого боку, з боку активів? Вони 111 тисяч кредитів, виданих приватним особам, переоформлюють на свою споріднену компанію. Це просто проводка у балансі. Цей баланс у них ніхто не прийняв, не хвилюйтеся".

Як відомо, 23 травня банк "Михайлівський" ввів обмеження на зняття готівки з банківських карт, а менеджмент банку протягом дня чинив опір куратору НБУ в доступі до інформації. Ввечері цього ж дня НБУ визнав "Банк Михайлівський" неплатоспроможним у зв'язку з ризиковою діяльністю, викривши його в порушенні фінансової дисципліни.

За даними Нацбанку, вчинені керівництвом "Михайлівського" тільки за один день (20 травня) транзакції на суму близько 1 млрд грн призвели до збільшення навантаження на Фонд гарантування вкладів до 2,6 млрд грн. У НБУ вважають угоди незаконними і мають намір через суд домагатися їх скасування.

Банк "Михайлівський" зареєстровано 14 червня 2013 року. Станом на 23 травня 100% акцій банку належить ТОВ "Екосіпан". Однак, як стало відомо, за день до проведення транзакцій, 19 травня її найбільший власник Віктор Поліщук (йому ж належить мережа з продажу побутової техніки та електроніки "Ельдорадо") продав свої 92,5% в ТОВ "Екосіпан" групі з дев'яти фізичних осіб (решта 3,9% акцій належать колишньому керівнику банку Ігорю Дорошенко, ще 3% - Віктору Ерасову). Таким чином, банк "Михайлівський" став належати 11 акціонерам, у кожного з яких знаходиться у власності менше 10% акцій. В НБУ таку схему називають "футбольною командою", підкреслюючи її непрозорість.

Згідно з даними Нацбанку України, на 1 квітня 2016 року банк "Михайлівський" за розміром загальних активів (2,954 млрд грн) займав 71-е місце в групі українських недержавних банків з 109 чинних в країні.