UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава правління "Укрексімбанку": Активізувати залучення інвестицій до Євро-2012 допоможе державно-приватне партнерство

Стимулювати залучення інвестицій у розвиток інфраструктури Україна може допомогти державно-приватне партнерство. Зокрема це може бути механізм концесії, при якому держава, володіючи тими чи іншими активами, віддає їх приватним компаніям у тимчасове використання.

Таку думку в інтерв'ю 3стоїть у перших рядках порядку денного будь-якої держави; в Україні ж досі інфраструктурні потреби фінансувалися в основному за рахунок держави, а відповідно, за рахунок платників податків.

«Відповідь на запитання, чи може сюди прийти приватний капітал, очевидна. Може, але за рахунок чого? Хороший варіант, який в усьому світі досить поширений і розвинений - механізм концесії, за якого держава, володіючи тими чи іншими активами (надрами, дорогами, мостами, комунальними мережами тощо), віддає їхнім приватним компаніям у тимчасове користування», - говорить глава держбанку.

За словами М. Удовиченко, механізм концесії треба розвивати, і зараз дуже вдалий час для цього. «Наш державний бюджет серйозно обмежений в ресурсах розвитку, а випуск боргових зобов'язань під ці потреби не може бути безмежним ... Але розвиток інфраструктури є одним із першочергових завдань, а потреби у фінансуванні - гігантські. Для такої унікальної за географічним розташуванням країни, як наша, концесія - це серйозна платформа для сталого економічного зростання», - упевнений голова правління «Укрексімбанку».

«Лише ... стимулювання правильних економічних процесів, включаючи інфраструктурний розвиток, зміцнює національну валюту і знижує інфляцію», - додає банкір.

Водночас, відзначає він, принцип концесії може бути застосований і в інших галузях - в Україні багато недовикористаних природних ресурсів, включаючи землю, але це «тема окремої розмови».

Нагадаємо, згідно з даними НБУ, обсяг кредитів в економіку України дає приріст менш ніж на один відсоток на місяць (3,9% за січень-квітень 2011). Причому основними генераторами цього зростання є державні банки - «Укрексімбанк» і «Ощадбанк», активно задіяні у фінансуванні потреб держкомпаній і так званих інфраструктурних проектів. Один з головних напрямків вкладень - об'єкти Євро-2012.

«Жоден інвестор не буде вкладати гроші, якщо він не буде абсолютно чітко уявляти собі алгоритм їх повернення, а також отримання прибутку. Ось тут і потрібен стимул з боку держави: у формі створення правильного механізму, що забезпечує інвестору подібний комфорт. В іншому випадку приватний сектор буде давати гроші тільки державі або під гарантії держави», - відзначає банкір.

Докладніше читайте в повному тексті інтерв'ю Юрія Сколотяного з головою правління «Укрексімбанку» Миколою Удовиченком у свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна».