UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава Ради НБУ назвав основні проблеми стратегічного співробітництва України з МВФ

Україна поки не готова до лібералізації валютного ринку та повністю вільної торгівлі з розвиненими країнами.

Проблеми стратегічного співробітництва України з МВФ пов'язані з принципами його діяльності, закріпленими в основоположних документах Фонду, і стосуються зокрема, рекомендацій щодо забезпечення вільної торгівлі та лібералізації валютного ринку.

Про це у своїй статті для DT.UA - пише глава Ради НБУ Богдан Данилишин. За його словами проблемними для реалізації в українських реаліях будуть рекомендації так званого Вашингтонського консенсусу, який є "тим типом економічної політики, який МВФ (а також Світовий банк) рекомендують до застосування країнам, що зазнають економічних і фінансових труднощів".

Так, Він висловлює незгоду з тим, що країни, що розвиваються, повинні відмовитися від протекціоністських заходів для захисту своєї промисловості.

"о-перше, складно погодитися з тим, що країни, які розвиваються, повинні перейти до повної вільної торгівлі до створення та становлення сильного національного промислового сектора. Прикладів, коли саме зворотна поведінка приносила успіх, в історії достатньо", - вказує він, наводячи як приклад моделі економічного розвитку Японії, Китаю та Південної Кореї.

За словами економіста, сучасну промисловість можна створити тільки за умови здійснення державою правильної протекціоністської політики.

Важливу роль у розвитку національної промисловості, як підкреслює автор, грає також сприяння розвитку інститутів технологічного лідерства

Крім цього, Данилишин зазначає, що рекомендація Вашингтонського консенсусу щодо повної лібералізації валютного і фінансового ринків в українських реаліях здатна привести їх до втрати балансу і подальшого колапсу. На думку експерта, лібералізацію потрібно проводити акуратно та своєчасно.

"Вважаю, що у нас час лібералізації фінансового й валютного ринків ще не настав", – уклав він.

При цьому, глава Ради НБУ підкреслив, що незважаючи на неоднозначне ставлення до деяких з вимог, пропонованих Фондом Україні, Київ сьогодні не може відмовитися від співпраці з МВФ.

Нагадаємо, за підсумками роботи в Києві з 3 по 17 листопада, місія МВФ прийшла до висновку, що владі України необхіден додатковий час для реалізації поточних завдань, обумовлених у програмі співробітництва з фондом.

У МВФ відзначили прогрес, досягнутий Україною у виконанні програми цільових показників фінансової стабільності, нагадавши про необхідність реалізації цих цілей у проекті держбюджету-2017. "Дискусії щодо цієї політики будуть продовжені наступному періоді", - йдеться в заяві.

Відкрита в березні 2015 року чотирирічна програма EFF загальним обсягом близько 17 млрд доларів спочатку передбачала щоквартальний перегляд програми та виділення траншів. У 2015 рік Україна отримала лише два транші – 5 млрд доларів в березні і 1,7 млрд доларів – в серпні 2015 року. У вересні 2016 року МВФ виділив Україні третій транш – на 1 млрд доларів.

Детальніше про проблеми та перспективи співробітництва України з МВФ читайте в статті Богдана Данилишина "Співробітництво з МВФ: проблеми і перспективи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".