UA / RU
Підтримати ZN.ua

Генпрокуратура "зацементувала" приватизацію 60% "Донбасенерго" колишнім власником "Межигір'я"

ГПУ за Махніцького не уточнила свої вимоги. Суд очікувано прийшов до висновку, що продаж держпакету "Донбасенерго" здійснювали з дотриманням усіх вимог законодавства. Експерти з самого початку попереджали, що судові оскарження було направлено на легітимацію приватизації "Донбасенерго".

Суд відмовився скасувати акти Кабміну і всі рішення Фонду держмайна про продаж державного пакету у розмірі 60,77% акцій "Донбасенерго" підприємству "Енергоінвест Холдинг" екс-нардепа від Партії регіонів Ігоря Гуменюка. Про це свідчить постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня.

З позовом визнати ці рішення протиправними до суду на початку лютого цього року від імені Генпрокуратури звернувся заступник генпрокурора. Він вказав, що у результаті уточнення плану приватизації пакета акцій "Донбасенерго" було значно звужено коло потенційних покупців.

Читайте: ГПУ просить суд скасувати приватизацію держпакету акцій "Донбасенерго"

Також на думку ГПУ, уряд діяв у спосіб, не передбачений законодавством, а Фонд держмайна вийшов за межі своїх повноважень і ухвалив рішення з питання, що належить до компетенції Кабміну. Зокрема, уряд передав пакет акцій підприємства Фонду держмайна, який затвердив уточнений план розміщення акцій підприємства і вніс додаткові умови участі покупців у конкурсі. А уряд надалі своїм розпорядженням лише затвердив ці умови продажу.

Суд прийшов до висновку, що продаж пакету акцій ВАТ "Донбасенерго" здійснювали з дотриманням усіх вимог законодавства.

Суд вказав, що рішення про приватизацію 60,77% акцій "Донбасенерго" було прийнято урядом 30 січня 2012, а норми, порушення яких вказує Генпрокуратура, вступили в дію вже після цього. Так, зміни, згідно з якими рішення про приватизацію та затвердження умов продажу об'єктів паливно-енергетичного комплексу приймає Кабмін, набули чинності влітку 2012 року. А чинне на січень 2012-го законодавство передбачало не твердження, а узгодження Кабміном плану розміщення акцій держпідприємства. Суд вказав, що сам план розміщення акцій також відповідає законодавству.

Щодо встановлення Фондом держмайна додаткових умов участі покупців у конкурсі з продажу 60,77% акцій "Донбасенерго", то суд вказав, що пропозиції щодо необхідності встановлення цих додаткових умов Фонду держмайна надало Міненерговугілля. Враховуючи це, а також те, що "Донбасенерго" є природною монополією, яка суттєво впливає на умови діяльності Донецького регіону, ФДМУ правомірно встановив додаткові умови до учасників конкурсу.

Генпрокуратуру у березні очолив представник ВО "Свобода" Олег Махніцький. Після його призначення ГПУ не змінила позовних вимог і не уточнила свою позицію у справі, наслідком чого стало судове затвердження приватизації державної енергокомпанії, пишуть "Наші гроші".

Нагадаємо, конкурс з продажу 60,77% акцій "Донбасенерго" відбувся 21 серпня 2013 року. До участі в ньому були допущені два підприємства: ТОВ фірма "ТехНова" та ПАТ "Енергоінвест Холдинг". Переміг "Енергоінвест Холдинг", який запропонував найвищу ціну - 718 920 000 грн.

Серед вимог до потенційних учасників конкурсу були, зокрема, такі: продаж протягом трьох останніх років електроенергії на оптовому ринку України в обсязі не менше 15% обсягу виробництва "Донбасенерго"; видобуток протягом такого ж періоду вугілля в обсязі не менше 15% обсягу споживання вугілля державним підприємством тощо.

Результати приватизаційного конкурсу раніше також оскаржило ТОВ "ТехНова", яке контролює колишній народний депутат від "Нашої України" Анатолій Шкрібляк. Фірма орендує три ТЕЦ у Черкасах, Чернігові та Сумах.

На думку економічних експертів, судові оскарження було з самого початку направлено на легітимацію приватизації "Донбасенерго". Компанію було продано за низькою ціною, що могло створити питання у разі зміни влади. Ціна компанії, виходячи з продажної вартості, виявилась у п'ять разів меншою, ніж її річний дохід (1,06 млрд грн. Усіх 100% акцій проти 5,50 млрд грн). Окрім того, "Донбасенерго" залучило на модернізацію 2,5 млрд грн, а Нацкомісія регулювання енергетики вже гарантувала повернення цих коштів, включивши інвестиційну складову до тарифу компанії.

ПАТ "Енергоінвест Холдинг" контролює екс-нардеп від Партії регіонів Ігор Гуменюк.

Після покупки Гуменюком контрольного пакету "Донбасенерго" стало відомо, що донедавна саме він був власником компанії "Танталіт", яка володіє резиденцією "Межигір'я" Віктора Януковича. Новим формальним власником "Танталіту" став народний депутат від Партії регіонів Сергій Клюєв.

"Донбасенерго" експлуатує Старобешівську і Слов'янську ТЕС сумарною встановленою потужністю 2855 МВт.

Учасникам ринку компанія відома тим, що "відмивала" вугілля з нелегальних шахт ("копанок"), які контролював старший син екс-президента Олександр Янукович. !zn

Читайте також:

У 2014 році держава продовжить масштабний розпродаж обленерго

Компанія, яку пов'язують із сином Януковича, в 1,5 рази підняла ціни на вугілля для "Донбасенерго"

ДТЕК утримався від покупки Донбасенерго