Підписання другого контракту "Газпрому" з Китаєм на постачання газу по газопроводу "Алтай" (він же "Сила Сибіру–2") затягується на невизначений термін, повідомили два федеральних чиновника, пише в середу газета "Ведомости".
Причини - сповільнюється зростання китайської економіки, і відповідно і попит на газ. Якщо у 2012-2013 роках споживання газу в Китаї росло на 12-13%, то в 2014-му зростання склало 8,5%, а в першому півріччі нинішнього 2015 року зростання і зовсім скоротився до всього 2%.
Одночасно Китаю стають більш доступними інші джерела поставок газу – наприклад, зрідженого газу (LNG) з Австралії.
"Китай готовий побудувати газопровід дешевше і пропонує оголосити відкритий тендер, щоб його компанії могли брати участь і ціна будівництва стала прозорою", – пояснює президент Російсько-китайського аналітичного центру Сергій Санакоєв.
Поки що "Газпром", який стверджує про дорожнечу будівництва газопроводу, відмовляється від такої невигідної для нього ситуації.
Представник "Газпрому" відмовився від коментарів. В уряді РФ офіційно стверджують, що "переговори йдуть", і навіть "інтенсивні".
Китай пропонував постачання матеріальних ресурсів, обладнання та робочої сили, розповідав у травні заступник голови правління "Газпрому" Віталій Маркелов. Необхідність їх залучення на нашу територію немає, не було і не буде, запевнив в кінці червня заступник голови правління Олександр Медведєв.
В "Газпромі" і Міненерго РФ розраховували, що другий газовий контракт з Китаєм буде підписаний до середини 2015 року. Серед можливих дат називалися 8-9 травня або 8-9 липня, коли Сі Цзіньпін приїжджав до Москви на День Перемоги і в Уфу на саміт БРІКС і ШОС. Але нічого не вийшло.
Схожа ситуація складалася і по ходу переговорів про першому газопроводі "Сила Сибіру". Як відзначають експерти, висновок "Газпромом" з китайською CNPC контракту на 30 років було швидше політичним рішенням, яке "повинно було показати світові, що у Росії є новий газовий ринок".
З першого контракту "Газпром" і CNPC самі домовитися так і не змогли (переговори йшли 10 років), документ був підписаний тільки після переговорів президента РФ Володимира путіна і голови КНР Сі Цзіньпіна.
Швидше за все, і за другим контрактом також потрібно політичне втручання. На початку вересня Путін може відправитися в Китай, і, можливо, переговори дадуть новий імпульс на вищому рівні. Поки що переговори "йдуть неінтенсивно", пише газета.
Як повідомлялося, "Газпром" і китайська CNPC 21 травня 2014 року уклали контракт на поставку газу в КНР по "східному" маршруту в обсязі 38 млрд куб. м газу в рік. Загальна ціна 30-річного контракту - $ 400 млрд. Поставки газу в Китай повинні початися через 4-6 років. Для будівництва газопроводу в Китай ("Сила Сибіру") "Газпрому" потрібні $ 25 млрд авансу зі сторони CNPC. При цьому Китай запропонував "Газпрому" самому вкласти гроші в будівництво трубопроводів.
При цьому Китай запропонував "Газпрому" самому вкласти гроші в будівництво трубопроводів.