Держдума РФ у вівторок, 21 жовтня, прийняла в третьому читанні закон, що дає можливість "Газпрому" оплачувати транзит газу через територію України за рахунок боргу НАК "Нафтогазу", тобто здійснювати взаємозалік.
Зміни вносяться в закон "Про валютне регулювання і валютний контроль". Вони дозволяють взаємозалік за зобов'язаннями, що випливають із договорів купівлі-продажу газу між резидентами (експортерами газу) і нерезидентами, та договорів про транзит газу через території іноземних держав. Під цю норму як раз потрапить контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" про транзит російського газу через територію України.
Як відомо, у жовтні закінчується передоплата "Газпрому" за транзит по території України (оплату "авансом" російський монополіст провів ще в червні 2013 року). У зв'язку з цим в НАК "Нафтогазі" попередньо очікують, що оплата транзиту в листопаді буде проводитися газом.
Як відомо, 26 вересня Росія, Україна та ЄС обговорили "зимовий план", розрахований на період до кінця березня. За версією Росії, Київ у цьому році повинен погасити $ 3,1 млрд боргу за російський газ, після чого "Газпром" згоден поставити Україні 5 млрд куб. м газу при передоплаті за ціною $ 385 за тисячу кубометрів. При цьому Росія наполягала на тому, щоб 2 мільярди доларів боргу було погашено вже до початку поставок.
Наступна зустріч на міністерському рівні між Росією, Україною і Єврокомісією пройде 21 жовтня.
Як відомо, "Газпром" з 16 червня повністю зупинив поставки газу в Україну. На сьогодні Україна отримує газ реверсом через Польщу, Словаччину та Угорщину.
У Москві оцінюють загальну заборгованість України за російський газ у $ 5,3 млрд. Київ з такою оцінкою не згоден. "Нафтогаз" наполягає, що "Газпром" штучно завищує ціну на енергоносії, і в зв'язку з цим потребує перегляду ціни через Стокгольмський суд і відшкодування $ 6 млрд за поставки, починаючи з 2010 року.
Цікаво, що 14 жовтня НАК "Нафтогаз України" подав позов в Стокгольмський арбітраж з вимогою переглянути контракт на транзит газу з "Газпромом". У компанії вже підрахували, що у разі позитивного рішення Стокгольмського арбітражу, тариф на транзит газу по території України зросте на 40%.