UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпрому" доведеться скорочувати витрати або брати в борг - FT

Аналітики вважають, що "Газпром" в нинішньому році буде змушений активно брати у борг, якщо тільки радикально не перегляне витрати.

На тлі низьких цін на сировину в світі российскоу монополісту "Газпром" доведеться скоротити інвестиції або значно збільшити частку позикових коштів протягом найближчих декількох років, вважають опитані Financial Times аналітики.

Видання присвячує великий матеріал фінансовому становищу "Газпрому". На думку аналітиків, російській компанії неминуче доведеться скорочувати обсяги власних інвестицій, в тому числі в такі грандіозні політичні проекти, як газопроводи в Китай і Європу".

Крім того, "Газпрому", судячи з усього, не уникнути і значного збільшення рівня використання позикових коштів, вважають експерти.

Читайте також: Суд відмовився розглядати позов "Газпрому" проти АМКУ

Фінансові показники компанії рік від року все гірше, зазначає Financial Times: так, у порівнянні з піком 2008 року ринкова капіталізація компанії в доларовому еквіваленті знизилася на 86%.

В чималій мірі проблеми "Газпрому" викликані падінням цін на природний газ. При цьому не виключено, що його вартість буде залишатися на низькому рівні досить тривалий період.

Надії поправити справи за рахунок китайського ринку також не виправдовуються, оскільки попит на енергоносії в Китаї падає, зазначає Financial Times.

"Вперше щонайменше за десятиліття аналітики пророкують, що "Газпром" в нинішньому році оприлюднить дані про негативний вільний потік грошових коштів, оскільки його операційний прибуток не покриє видатки", - продовжує газета.

У цій ситуації керівництво компанії буде поставлено перед вибором: або скорочувати витрати, або залучати у великих обсягах позикові кошти, констатує Financial Times.

Чиста заборгованість "Газпрому" на кінець минулого року становила 29 мільярдів доларів. Експерти, за словами видання, передбачають, що ця сума подвоїться в найближчі 3-4 роки.

"Газпром" звик жити в ідеальних комуністичних умовах, коли все в достатку. Вони ніколи не відчували справжнього дефіциту коштів. Вони могли дозволити собі все, що завгодно. Але дуже скоро доведеться міняти стратегію", - цитує Financial Times думку аналітика інвестиційного банку "Ренесанс Капітал" Ільдара Давлетшіна.

Як повідомлялося, в березні нинішнього року видобуток газу "Газпромом" впав найбільше за останні дев'ять місяців. Незважаючи на збільшення експорту газу, це нівелювалося зниженням поставок для російських споживачів. А втрата України як рику експорту знизила поставки в країни СНД.