UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром" задумався про постачання газу в Грецію та Італію з труби "Турецького потоку"

РФ розраховує в листопаді-грудні почати переговори за проектом Poseidon.

Газ з "Турецького потоку" в напрямку Європи не буде конкурувати з поставками по трубопроводу "Північний потік-2", заявив глава "Газпрому" Олексій Міллер.

"Той газ, який піде по "Турецькому потоку" в напрямку європейського ринку, не буде конкурувати з нашим російським газом, який піде в Європу за проектом "Північний потік-2". Це абсолютно різні цільові ринки, і, звичайно ж, обсяги поставок по "Північному потоку-2" вони значно більше", - заявив Міллер в інтерв'ю телеканалу "Росія 24".

Міллер також повідомив, що розраховує на конструктивний діалог по газопроводу "Північний потік-2" на переговорах в Австрії у вівторок, 11 жовтня.

Раніше партнери "Газпрому" за проектом "Північний потік-2" - Engie, OMV, Shell, Uniper і Wintershall повідомляли, що вирішили відкликати подане в Польщі повідомлення про створення спільного підприємства для будівництва газопроводу. Планувалося, що зарубіжні компанії стануть акціонерами (з частками по 10%) компанії Nord Stream-2, яка в даний час на 100% належить "Газпрому".

Тепер партнери шукають нову модель реалізації проекту, поки ні про які конкретні домовленості щодо реалізації "Північного потоку-2" оголошено не було.

Крім того, "Газпром" планує в листопаді-грудні почати переговори з європейськими партнерами по проектом Poseidon. Газ для цього проекту може піти "Турецькому потоку", уточнив він.

"Проект Poseidon в даний час має статус проекту спільного інтересу. Без сумніву, звичайно ж, тут важлива позиція країн Європейського союзу, які будуть транзитерами. Зокрема, це стосується Греції та країн-одержувачів нашого російського газу, і, що важливо, можна сказати основне, це домовленості на корпоративному рівні, тому що необхідно синхронізувати створення потужностей з боку Туреччини і з боку Європи. Ми плануємо буквально в листопаді-грудні місяці вже предметно почати вести ці переговори", - сказав Міллер.

Poseidon - проект морської частини газопроводу ITGI для з'єднання газотранспортних систем Греції та Італії. Газопровід ITGI (Interconnector Turkey - Greece - Italy) протяжністю близько 800 кілометрів і потужністю 8-10 мільярдів кубометрів спочатку замислювався для транспортування азербайджанського газу по маршруту Туреччина-Греція-Італія. Учасниками ITGI Poseidon S. A. на паритетних засадах є Edison і грецька DEPA.

У лютому "Газпром", Edison і DEPA підписали меморандум про взаєморозуміння щодо постачання газу з Росії по дну Чорного моря в Грецію і з Греції до Італії. Сторони заявили про намір максимально використовувати результати робіт, проведених Edison і DEPA в рамках проекту ITGI Poseidon.

"В рамках цього меморандуму ми в листопаді місяці плануємо підбити підсумки спільної роботи в розумінні того, що газ через Чорне море "Турецьким потоку" міг би бути призначений, зокрема, для цього проекту", - сказав Міллер.

За його словами, морська ділянка газопроводу "Турецький потік" буде на 100% належати "Газпрому", також компанія повністю візьме на себе фінансування будівництва двох гілок.

Газотранспортну інфраструктуру на території Туреччини від приймального терміналу буде будувати вже турецька Botas.

Для створення транзитної інфраструктури на території Туреччини для постачання газу на європейський ринок у відповідності з межправсоглашением буде створено спільне підприємство.

Механізм знижки на газ для Туреччини буде пов'язаний з обсягом поставок.

Напередодні в Стамбулі, 10 жовтня, Росія і Туреччина підписали міжурядову угоду з реалізації проекту "Турецький потік". Угода передбачає будівництво двох гілок магістрального газопроводу потужністю 15,75 мільярда кубометрів кожна по дну Чорного моря. Одна нитка передбачена для поставок газу безпосередньо на турецький ринок, інша - для поставок газу транзитом через територію Туреччини в європейські країни. У межправсоглашении визначений термін, до якого повинні бути побудовані дві морські нитки, - це грудень 2019 року.