UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром" вже не такий потужний інструмент Росії проти України, яким був – Gazeta Wyborcza

Оглядач зауважує, що тепер Київ погрожує Москві припинити закупку газу.

Україна погрожує відмовитися закуповувати газ в Росії, щоб змусити її зменшити ціну на паливо. Такий прийом Києва проти Москви став можливий завдяки реверсу газу з Євросоюзу, який ослабив всемогутність "Газпрому" в питанні тиску на українську сторону.

Про це пише Томаш Білецький на сторінках Gazeta Wyborcza. Він цитує міністра енергетики України Володимира Демчишина, який попередив, що Київ не буде купувати російських газ з 1 квітня. Оскільки реверсний газ з Європи коштує 270 доларів, а Москва вимагає за пряму поставку 348 доларів за тисячу кубометрів.

"Перекривання газового крану завжди було прийомом росіян. Але Київ, хоч і тимчасово, але може тепер собі дозволити помінятися ролями, тому що ЄС впродовж останніх місяців збільшив реверс газу в Україну", - йдеться в статті.

Оглядач нагадує, що такі країни, як Словаччина і Угорщина, на фоні конфлікту в Україні стали на боці Кремля всередині Євросоюзу, добиваючись скасування чи ослаблення економічних санкцій. Але при цьому вони продовжують перепродавати російських газ за дешевшою ціною Україні. "Газпром" спробував натиснути на Європу, заявивши, що реверс – незаконний. Однак це не правда, оскільки в жодному контракті між російським енергетичним гігантом і європейськими країнами це не вказано. До того ж, реверс став законним способом ЄС диверсифікації енергетичного ринку і підтримання енергетичної безпеки.

Тож "Газпром" тепер хоче наново підписати угоди з країнами ЄС, щоб включити пункт про заборону реверсу газу сусідам об'єднаної Європи.

"Кремль намагається розділити ЄС за допомогою ставлення різних країн до України, але ефект від його дій виявився слабшим, ніж хотілося б. Це підтверджує і те, що на останньому саміті ЄС лідери країн вирішили прив'язати дію санкцій проти Росії до виконання мінських угод чи повернення Україні контролю над кордоном в Донбасі", - йдеться в статті.

В цей же час, Єврокомісія готує компромісну пропозицію щодо газу для України і РФ. Для його підготовки Росія і Україна отримають від Єврокомісії питання щодо змісту майбутньої угоди, на які ті повинні відповісти.