UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром", намагаючись уникнути міжнародного суду, пообіцяв Литві "значне зниження цін на газ"

Міллер оптимістично пообіцяв "значне зниження цін" Литві, яка почала розгляд проти "Газпрому" у міжнародному суді. У самій Литві таку "щедру" пропозицію "Газпрому" назвали "запізнілою" - адже газ буде дешевший, після того, як "Газпром" програє у суді, про що "він прекрасно знає".

Голова російського "Газпрому" Олексій Міллер заявив про "значне зниження" цін на газ для Литви в майбутньому, однак додав, що це питання переговорів, в яких досягнуто "значного прогресу", а також висловив припущення, що угоди буде укладено найближчим часом.

Про це він заявив у п'ятницю, 6 вересня, після зустрічі у Вільнюсі з прем'єр-міністром Литви Альгірдасом Буткявічюсом (Algirdas Butkevicius).

"Хочу сказати, що мова йде про значне зниження цін. Переговори за сценаріями співпраці продовжаться, обидві сторони хочуть завершити їх найближчим часом", - оптимістично заявив Міллер.

"У литовського уряду і "Газпрому" є сценарій можливої комплексного угоди з усіх питань співробітництва. За цим сценарієм ми і працюємо, і сьогодні досягли значного прогресу", - сказав глава "Газпрому", зазначивши, що подальші переговори будуть стосуватися інвестицій, транзиту у Калінінградську область і комерційних питань.

В поширеному ж "Газпромом" повідомленні йдеться, що "переговори пройшли у конструктивному руслі, сторони націлені на взаємовигідну співпрацю і розраховують на досягнення комплексних домовленостей, що включають інвестиції, транзит та комерційні питання".

- Литва висунула "Газпрому" жорсткі вимоги поступок щодо ціни на газ для нового контракту

Литовський прем'єр-міністр у свою чергу зазначив, що не може розкрити більш детальну інформацію про пропозиції російського монополіста: "конкретних рішень не було прийнято". Буткявічюс зазначив, що Литва продовжить переговори після того, як "Газпром" у письмовій формі надасть свої пропозиції.

Між тим, президент Литви Даля Грібаускайте (Dalia Grybauskaite) вже заявила, що обіцянки "Газпрому" про зниження ціни на газ запізнилися, оскільки природний газ Литві буде і так обходитися дешевше після того, як вона виграє справу проти "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі.

"Я думаю, що "Газпром" вже давно мав знизити для нас ціну, і не дарма колишній уряд звернувся до міжнародного арбітражу з позовом до 5 млрд літів. "Газпром" чудово знає, що програє справу Литві, адже кілька таких справ вже програв в Європі, тому поспішив запропонувати нібито більш низькі ціни", - сказала Грібаускайте в інтерв'ю литовській національній радіостанції LRT.

"Ми їх (більш низькі ціни - ред.) і так отримаємо, тому що будуємо термінал зрідженого природного газу (LNG - ред.), який почне діяти за рік, тому що виграємо арбітражну справу, тому що Єврокомісія у жовтні готується висунути штрафний позов "Газпрому" за монопольну поведінку в Європі. Тому я дійсно вважаю, що "Газпром" зобов'язаний був це зробити значно раніше", - сказала глава литовської держави.

Раніше агентство BNS з посиланням на неофіційні джерела повідомляло, що Литва в обмін на зниження ціни на російський газ може відмовитися від судових суперечок щодо компанії Lietuvos dujos і розслідування діяльності її керівництва, а також від позову на 5 млрд літів, поданого у Стокгольмський арбітраж. Крім того, залежно від величини поступок, Литва дасть згоду на підписання нового довгострокового договору про закупівлі газу - на 2013-2020 роки.

Литва розраховує, що зможе компенсувати відмову від позову на 5 млрд літів за рахунок знижки до ціни на газ.

Востаннє глава "Газпрому" Олексій Міллер і прем'єр Литви Альгірдас Буткявічюс зустрічалися на початку квітня. Концерн готовий був надати Lietuvos dujos знижку на 20% при укладенні довгострокового контракту до 2020 року, якщо Литва забезпечить надійний транзит газу до Калінінграда, заморозить судові суперечки і відкладе розділення Lietuvos dujos за видами діяльності. !zn

Читайте також:

Литва подає до суду на "Газпром" через переплату за газ

ЄС готується висунути "Газпрому" претензії за порушення антимонопольного законодавства

Польща збільшить газовидобування на 40% для скорочення залежності від "Газпрому"