UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Газпром" може почати проти США цінову війну на ринку газу — FT

Розв'язання цінової війни з метою витіснити американський СПГ з європейського ринку може коштувати "Газпрому" втратою $ 1,3 млрд недоотриманих доходів.

Російський "Газпром" може вдатися на газовому ринку до тієї ж стратегії, яку Саудівська Аравія застосовує на нафтовому, в спробі зберегти свою частку в Європі у зв'язку з перспективою початку масових поставок американського скрапленого природного газу (СПГ, LNG) вже в кінці цього року, пише Financial Times.

Видання зазначає: може здатися, що цінова війна на ринку газу – це останнє, що потрібно Росії, яка досі не оговталася від наслідків низьких цін на нафту.

Але аналітики вважають, що така стратегія може бути для "Газпрому" економічно виправданою: з-за низьких цін на європейському ринку газу зараз їх відносно легко опустити до того рівня, за якого США будуть не вигідні постачання СПГ в Європу. Це дозволило б "Газпрому" захистити свою частку на європейському ринку, який приносить російському монополісту основну частину прибутку.

Такий крок буде мати серйозні наслідки для світових енергетичних ринків: цінова війна на європейському ринку газу може мати хвильовий ефект і відбитися на інших регіонах і поставляються ними товари - від австралійського скрапленого газу до колумбійського вугілля, а також загрожує життєздатності зароджується LNG-промисловості США.

Видання відзначає, що "Газпром" є основним держателем резервних потужностей на світовому ринку газу, так само, як Саудівська Аравія може впливати на світовий ринок нафти завдяки своїй здатності при необхідності наростити виробництво.

І так само, як Саудівська Аравія була стурбована перспективою можливого скорочення своєї частки на ринку через появу сланцевої нафти з США, так і "Газпром" стикається з аналогічною перспективою на газовому ринку (потенціал експортних потужностей американських LNG-проектів дорівнює двом третинам від експорту "Газпрому" в Європу).

І, нарешті, як Саудівська Аравія нафти, собівартість виробництва газу для "Газпрому" є однією з найнижчих.

"Складіть всі ці факти разом, і може здатися, що "Газпрому" є сенс обвалити ціни для того, щоб витіснити американський СПГ з європейського ринку", - пише FT.

"В даний час ринок стурбований цим; але також і росіяни вже зробили свої підрахунки і вони знають, що можуть виграти, якщо це станеться", говорить Тьєррі Брос, газовий аналітик Société Générale в Парижі.

Такий крок був би дешевше реалізувати зараз, тому що європейські ціни на газ вже значно, і, ймовірно, ще більше впадуть в найближчі шість-дев'ять місяців. Контрактні ціни "Газпрому" значною мірою прив'язані до цін на нафту.

За оцінками Бросса, цінова війна може коштувати "Газпрому" втратою $ 1,3 млрд недоотриманих доходів в цьому році - менше 1% від середньорічних продажів компанії.

Як зазначає видання, керівництво "Газпрому" вже вивчило всі наслідки цінової війни і обговорює цю проблему, свідчать слова людей, знайомих з мисленням компанії.