Переговори з вирішення суперечних газових питань у форматі Україна-Росія-ЄС, які тривали в Брюсселі 7,5 години, залишилися без конкретних результатів і будуть продовжені або у вівторок увечері, або вранці в середу. Про це повідомив після завершення переговорів комісар з питань енергетики Гюнтер Еттінгер.
За словами єврокомісара, під час переговорів обговорювали різні аспекти ціни на газ, "з огляду на ринкові ціни та інші сторони".
Всі сторони домовилися, що будуть працювати над тим, щоб запобігти неправильному розвитку подій. "Ми домовилися продовжити переговори завтра о 9 годині вечора або вранці наступного дня, тому що наші партнери повинні порадитися зі своїми урядами", - повідомив він.
Домовленості, досягнуті на останніх консультаціях Росія-Україна-ЄС щодо газу, залишаються незмінними, переговори продовжать завтра, заявив міністр енергетики РФ Олександр Новак за підсумками чергового раунду переговорів у Брюсселі в ніч на вівторок.
Новак пояснив, що "Нафтогаз України" має погасити $ 1,45 млрд за газ, поставлений у листопаді-грудні 2013 року, а також частково сплатити постачання за квітень-травень 2014 року у розмірі $ 500 млн, пише Інтерфакс-Україна.
Україна продовжує наполягати на тому, що ціна газу для неї повинна становити 268 дол. за тисячу кубометрів. Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан.
"У нас є підтвердження тієї ціни, яку ми вимагаємо для себе - 268 дол., але це питання переговорів", - сказав він.
"Є розуміння ціни, що підтверджено висновками міжнародних експертів, яким я не маю підстав не довіряти", - додав український міністр.
При цьому він зазначив, що запропонований Росією механізм зниження ціни шляхом скасування експортного мита не влаштовує Київ, як через те, що рішення може бути легко скасовано шляхом скасування постанови уряду Російської Федерації, так і через рівень ціни. "385 дол. - це, звичайно рівень, який нас не задовольняє, тому що він не є на сьогоднішній день справедливою ринковою ціною", - сказав він.
Попередній раунд пройшов у Брюсселі 2 червня. Його головною темою стало погашення української заборгованості за газ. Тоді сторони домовилися не звертатися до Стокгольмського арбітражного суду, не переривати постачання енергоносія і не переходити на систему передоплати до наступного раунду тристоронніх консультацій.
За підсумками тієї зустрічі Еттінгер зазначив, що ЄК запропонувала план сплати постачань в Україну з квітня цього року до червня 2015 року за умови досягнення домовленості щодо цін на газ. За його словами, пропозиції ЄК не зачіпають заборгованість за листопад-грудень 2013 року. Єврокомісар зазначив, що з надходженням платежу Нафтогазу на суму в $ 786 млн боку закрили питання про сплату постачань за період з січня до кінця березня. "Борг України за перший квартал 2014 року погашено", - сказав він.
За станом на 2 червня, Україна винна Росії $ 1,451 млрд за постачання в листопаді і грудні 2013 року. Крім того, не були сплачені постачання у квітні і травні, однак сума боргу за ними не погоджено, оскільки Україна відмовляється платити за вказаний період по $ 485 за 1 тис. кубометрів.
З приводу можливої ціни на російський енергоносій для України Еттінгер тоді повідомив, що це питання домовленості між компаніями і що вона "буде більшою, ніж $ 268,5, але меншою, ніж $ 485".
$ 485 за 1 тис. кубометрів - це ціна, яку Україна повинна платити сьогодні. $ 268,5 - ціна, за якою газ постачали з листопада минулого року по кінець березня цього. Вона сформувалася в результаті сумарної дії двох знижок - за базування в Криму Чорноморського флоту РФ, дія якої припинилася автоматично після переходу Криму під юрисдикцію Росії, а також знижки, наданої Україні в рамках пакету антикризової допомоги з боку РФ у листопаді 2013 року. Дію другої знижки скасовано з квітня у зв'язку з несплатою заборгованості України за газ. У свою чергу, ЄК пропонує визначити ціну майбутніх постачань всередині коридору в $ 350-390 за 1 тис. кубометрів і встановити чіткий графік погашення заборгованості, що залишилася. За оцінками Брюсселя, ця ціна "приблизно відповідає рівню цін на газ для європейських компаній".
Очікується, що сьогодні також можуть відбутися переговори між Росією і ЄС щодо ситуації навколо "Південного потоку". У неділю прем'єр-міністр Болгарії Пламен Орешарскі заявив після зустрічі з делегацією американських сенаторів, що дав розпорядження призупинити роботи з будівництва трубопроводу до усунення зауважень з боку ЄК. !zn
Читайте також:
Путін пригрозив скоротити постачання газу в Європу у випадку реверсу в Україну